Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Chłopi - streszczenie

tajemniczy pożar. Nikt z Lipiec nie spieszy na pomoc. Hanka rodzi kolejne dziecko. Do jej ojca, starego Bylicy, który został w zwalonym domu Weronki, wprowadza się brat dziedzica, pan Jacek. Chce mu płacić komorne.
Kobietom z Lipiec, które bez mężczyzn nie radzą sobie z uprawą ziemi, pomagają chłopi z sąsiednich wsi. Namówił ich Roch. Tydzień po Wielkanocy z więzień wracają chłopi. Powoli życie we wsi zaczyna wracać do normy. Wśród zwolnionych nie ma Antka, ciąży na nim zarzut zabójstwa, dlatego pozostał w areszcie. Zwaloną chałupę Weronki ogląda Mateusz, znający się na budownictwie. Twierdzi, że dom jest w tak złym stanie, że nie warto go odbudowywać, lepiej postawić nowy.
 
Z wojska mają wrócić brat Antka, Grzela i Jasiek, mąż Tereski. Na kobietę pada blady strach, w czasie nieobecności męża związała się z Mateuszem. Brat dziedzica, Jacek, obiecuje Weronce, że znajdzie dla niej drewno na budowę nowej chałupy. Wójtowie kłócą się a potem biją z Kozłami, oskarżając ich o nieustanne kradzieże. We wsi krąży wiadomość, że dziedzic sprzeda Podlesie Niemcom, by spłacić długi. Synowie Dominikowej, Szymek i Jędrzych coraz silniej buntują się przeciwko władzy matki. Chcą samodzielnie uprawiać ziemię.

Hankę odwiedza Roch, mówiąc, że można wykupić Antka z więzienia. Potrzeba na to pięćset rubli. Hanka bierze pieniądze starego Boryny i decyduje, że trzeba sprzedać część rzeczy z gospodarstwa. Dominikowa jedzie z Jagną i wójtem do miasta, by przepisać cały majątek na córkę. Kobiety, wracające z pola, spotykają pijanych Jagnę i wójta, leżących na drodze niedaleko wsi.

Boże Ciało. Chłopi z Lipiec rozmawiają o sprzedaży Niemcom Podlesia. Pojawia się pomysł, by porozumieć się z dziedzicem i w zamian za ziemię na Podlesiu oddać mu las. Niektórzy chłopi chcą przepędzić Niemców, planujących


Komentarze

    1 + 9 =