1.Holden Caufield (narrator i bohater utworu) chce opowiedzieć ,,wariacką przygodę”, która przytrafiła mu się w okolicach Bożego Narodzenia, zeszłej zimy. Chłopiec uczęszczał do prywatnej szkoły średniej ,,Pensey” w Agerstown (Pensylwania). Historia rozpoczyna się w sobotę podczas meczu piłki nożnej z drużyną Saxon Hall. Holden opisuje swój niefortunny wyjazd do Nowego Jorku z drużyną szermierzy. Caufield był kapitanem drużyny, ale po drodze zgubił sprzęt i chłopcy musieli powrócić do szkoły. Kolejne zmartwienie bohatera to decyzja dyrekcji o usunięciu go ze szkoły. Holden postanawia uciec, ale wcześniej chce pożegnać się z jednym z nauczycieli.
2. Pan Spencer, nauczyciel historii, jest sympatycznym, ale schorowanym staruszkiem. Nauczyciel martwi się o słabe wyniki chłopca, stara się dociec, jakie problemy trapią jego podopiecznego. Holden wyznaje, że oblał aż pięć przedmiotów. Spencer zawstydza go czytając mu jego własne wypracowanie o kulturze Egiptu. Chłopca nie przekonują dobre rady profesora, uprzejmie żegna go i wychodzi.
3. Holden opisuje swój pokój i współlokatorów ze szkolnego internatu (,,Ossenburger Memorial”). Po powrocie od Spencera bohater ubiera ulubioną, czerwoną dżokejkę i pogrąża się w lekturze książki. W czytaniu skutecznie przeszkadza mu Robert Ackley, gburowaty osiłek z sąsiedniego pokoju. Sprzeczkę chłopców przerywa wejście Stradlatera – współlokatora Holdena.
4. Stradlater prosi o pożyczenie marynarki. Holden w skupieniu przygląda się przygotowaniom kolegi do randki z nieznajomą, która czeka w bocznym skrzydle szkoły. Z oporem zgadza się, by napisać za kumpla wypracowanie z literatury. Stradlater wyznaje, że spotyka się z Jane Gallagher. Holden jest wstrząśniętym bo Jane była niegdyś jego dobrą znajomą. Prosi kolegę, by przekazał Jane pozdrowienia.
5. Sobotnie popołudnie chłopcy spędzili na bijatyce śnieżnymi kulami. Wybrali się też do kina w Agerstown i pograli w kręgle. Po powrocie Holden zabiera się do pisania wypracowania dla kolegi. Z braku pomysłu postanawia opisać rękawicę baseballową swojego zmarłego brata – Alika. Wspomina swoją rozpacz po śmierci brata.
6. Po powrocie z randki Stradlater czyta wypracowanie Holdena, jest wściekły z powodu nietypowego tematu opisu. Rozdrażniony Holden niszczy swoją pracę i dopytuje się o szczegóły randki z Jane. Caufield obawia się, że starszy kolega mógł skrzywdzić jego znajomą. Stradlater unika jednoznacznej odpowiedzi, skutkiem czego wywiązuje się bójka.
7. Holden obmywa zakrwawioną twarz i wchodzi do pokoju Ackleya. Ten nadaremno dopytuje się o przyczynę bijatyki. Bohatera wciąż nurtują myśli o tym jak wyglądało spotkanie Jane ze Stradlaterem. Nie chce wierzyć, że między parą doszło do czegoś poważnego. Narastająca frustracja i niechęć do kolegów przyspieszyły decyzję bohatera o opuszczeniu szkoły. Holden chce natychmiast pojechać do Nowego Jorku i zjawić się w domu w środę (rodzice nie wiedzą, że syna wyrzucono z ,,Pensey”).
8. Chłopiec przechodzi pieszo drogę do dworca i wsiada w pociąg. W przedziale dosiada się do niego sympatyczna, starsza kobieta. Nieznajoma rozpoznaje odznakę ,,Pensey” i zagaduje Holdena. Okazuje się, że kobieta jest matką niejakiego Ernesta Morrowa, największego szkolnego łobuza. Caufield przedstawia się fałszywym nazwiskiem. Nie chcąc sprawić przykrości kobiecie opowiada o tym, że Ernest jest niezwykle popularny w ,,Pensey’’. Brnąc w kolejne kłamstwa wyznaje, że on sam będzie miał operację guza mózgu.
9. Holden wysiada na Penn Station i zastanawia się, do kogo zadzwonić. Wsiada w taksówkę i zatrzymuje się w hotelu ,,Edmont”. Obskurny, tani pokój robi ponure wrażenie. Chłopiec obserwuje przez okno dziwne zachowania swoich sąsiadów, w większości dziwaków i zboczeńców. Przypomina sobie swoje pierwsze doświadczenia z dziewczynami. Bezskutecznie próbuje telefonicznie umówić się z dziewczyną, którą polecił mu niegdyś starszy kolega. Niestety Faith odmawia.
10. Holden nudzi się, szuka w myślach osoby, której mógłby się zwierzyć. Na myśl przychodzi mu tylko mała Phoebe, jego dziesięcioletnia siostra. Bohater rezygnuje z prób dodzwonienia się do domu i schodzi do hotelowego hallu. Lawendowa Sala jest pełna ludzi. Holden krytycznie ocenia głośną muzykę i snobistycznych gości. Przygląda się trzem kobietom, prosząc do tańca piękną blondynkę. Dziewczyna jest świetną tancerką, ale Caufielda razi jej brak inteligencji. Berenika ożywia się jedynie na moment, gdy chłopiec sugeruje, że do sali wszedł znany aktor. Holden żegna swe towarzyszki rozczarowany niskim poziomem rozrywki.
11. Bohater po raz kolejny przypomina sobie szczegóły przyjaźni z Jane Gallagher. Dziewczyna zauroczyła go swoim naturalnym zachowaniem i ciekawymi zainteresowaniami. Poznali się po kłótni swych matek o psa Jane, który zanieczyszczał trawnik Caufieldów. Jane była oczytana i inteligentna, można było się jej zwierzyć ze wszystkiego. Holden wspomina moment pierwszego pocałunku z dziewczyną. Pamięta, że chciał ją pocieszyć po opryskliwym zachowaniu jej ojczyma. Rozmarzony wspomnieniami wybiera się do lokalu Erniego.
12. Bohater wdaje się w rozmowę z taksówkarzem. Holdena nurtuje los kaczek, które latem pływały w jeziorze Parku Centralnego. Chce wiedzieć, co się dzieje z ptakami podczas zimy. W kolejnym lokalu chłopiec przysłuchuje się grze słynnego pianisty Erniego. Denerwuje go gwiazdorskie zachowanie muzyka i obłuda klientów klubu. Przypadkiem spotyka byłą dziewczynę D.B. – swojego starszego brata. Lillian jest w towarzystwie dostojnego oficera marynarki. Zniechęcony Holden ucieka, tłumacząc się spotkaniem ze swoją dziewczyną.
13. W windzie hotelu nieznajomy mężczyzna proponuje chłopcu skorzystanie z usług prostytutki. Pijany Holden zgadza się. Bohater przypuszcza, że być może nabierze wreszcie jakiegoś doświadczenia z kobietami. Niestety spotkanie z młodą Sunny paraliżuje bohatera. Holden jest rozczarowany ,,nastrojem” spotkania. Płaci, ale rezygnuje z usług dziewczyny.
14. Po wyjściu Sunny bohater kładzie się do łóżka. Rozmyśla o swym stosunku do Boga, religii i biblijnych bohaterów. Niespodziewanie powraca Sunny, tym razem ze swoim alfonsem. Mężczyzna domaga się pełnej zapłaty za usługę prostytutki. Holden odmawia i zostaje pobity przez alfonsa. Chłopiec przeżywa chwilę rozpaczy zastanawiając się, czy nie wyskoczyć przez okno hotelu.
15. Następnego dnia decyduje się na spotkanie ze swoją znajomą – Sally Hayes. Dzwoni do dziewczyny i umawia się z nią na spotkanie pod zegarem w Biltmore. Bohater zostawia swoje walizy w dworcowej przechowalni i wybiera się na śniadanie. W barze spotyka parę sympatycznych zakonnic, którym przekazuje datek pieniężny. Jedna z sióstr jest nauczycielką angielskiego. Holden nawiązuję z nią rozmowę o bohaterach ,,Romea i Julii”. Zaskakuje go ubóstwo i skromność zakonnic.
16. Spacerując po Broadwayu chłopiec zastanawia się nad zakupem prezentu dla swojej małej siostry. Chciałby znaleźć płytę z piosenką ,,Mała Shirley Beans”, którą Phoebe uwielbia. Podczas spaceru zwraca uwagę na bawiące się dzieci. Jeden z maluchów śpiewa piosenkę (,,Jeśli ktoś przyłapie kogoś, co buszuje w zbożu…”), która robi szczególne wrażenie na chłopcu. W jednym ze sklepów Holden znajduje poszukiwaną przez siebie płytę, kupuje też bilety na sztukę ,,Znam moją ukochaną”. Z nudów wybiera się do miejskiego parku mając nadzieję, że może tam spotkać siostrę. Zagadnięta dziewczynka tłumaczy mu, że młodsze klasy mogą być na wycieczce w muzeum. Holden wspomina swoje własne, klasowe wyprawy, podziwianie eksponatów. W drodze do muzeum rozmyśla się i zawraca na spotkanie z Sally.
17. Sally wygląda uroczo, jest zachwycona wyborem sztuki, w której grają jej ulubieni aktorzy (Luntowie). Przedstawienie okazało się nieciekawe i pretensjonalne, ale dziewczyna była wniebowzięta. Po spektaklu przedstawia Holdena swemu znajomemu – Georgowi. Para kontynuuje swą randkę na ślizgawce w Radio City. Sally kokietuje Holdena, a ten snuje marzenia o wspólnej ucieczce z miasta i zamieszkaniu w dziczy. Zwierza się dziewczynie ze swych planów, ale nie uzyskuje zgody. Sfrustrowany Holden zaczyna krzyczeć a Sally ucieka.
18. Powoli topnieje grono znajomych, których bohater może prosić o spotkanie. Holden decyduje się na telefon do Carla Luca, swojego dawnego znajomego. Chłopcy umawiają się na rozmowę w barze ,,Wicker”. Po drodze Holden wybiera się do kina w Radio City. Film, podobnie jak sztuka, nie robią na chłopcu większego wrażenia. Ponadto denerwują go idiotyczne komentarze widzów i histeryczny płacz kobiet oglądających melodramat.
19. Bar ,,Wicker” mieści się w eleganckim hotelu ,,Seton”. Holden przybywa jako pierwszy. Zamawia kolejne drinki i obserwuje występy śpiewaczek. Pojawia się Carl. Pijany Caufield dopytuje go o szczegóły jego prywatnego życia. Luce wyznaje, że mieszka z chińską rzeźbiarką. Holden jest natarczywy i domaga się opowieści o kobiecie. Luce, widząc stan młodszego kolegi, rezygnuje z dłuższej rozmowy i żegna go.
20. Holden tkwi przy barze aż do późnych godzin nocnych. Postanawia zadzwonić do obrażonej jego zachowaniem Sally. Odbiera babcia dziewczyny. Ledwo przytomny bohater zapewnia staruszkę, że odwiedzi Sally podczas świąt Bożego Narodzenia. Podczas opuszczania lokalu Holden niespodziewanie zaczyna płakać, czym rozczula starszą szatniarkę. Przypadkiem rozbija cenną płytę, która miała być podarkiem dla Phoebe. Bohater decyduje się na pieszy powrót do hotelu i spacer po Parku Centralnym. Chce sprawdzić, czy kaczki faktycznie zimują na zamarzniętym jeziorze. Caufield siada na ławce, marznie i wyobraża sobie swój własny pogrzeb. W porywie frustracji wrzuca do jeziora wszystkie posiadane pieniądze. W końcu bohater wraca do domu, gdzie zastaje jedynie swą śpiącą siostrę. Przebudzona Phoebe domyśla się, że brata wyrzucono ze szkoły.
21. Dziewczynka jest zasmucona losem brata. Holden tłumaczy, że nie potrafił wytrzymać obłudy nauczycieli i kolegów. Jednocześnie przypomina sobie historię Jamesa Castle'a, znajomego, który wyskoczył przez okno na skutek prześladowań starszych uczniów. Phoebe zarzuca bratu nienawiść do ludzi.
22. Holden dzwoni do swojego byłego nauczyciela angielskiego i umawia się na spotkanie. Tymczasem rozchmurzona Phoebe chce bawić się i tańczyć. Rodzeństwo wykonuje kilka zwariowanych tańców. Pojawiają się też rodzice, przed którymi Holden się ukrywa. Wcześniej umawia się z siostrą na spotkanie, otrzymuje też od niej plik banknotów.
23. Pan Antolini nie jest zdziwiony wizytą Holdena. Chce pomóc chłopcu, pyta go o przyczynę opuszczenia szkoły. Zamiast moralnych nauk stara się naprowadzić nastolatka na właściwa drogę. Tłumaczy, że na dłuższą metę bunt niewiele zmieni. Wyjaśnia, że człowiek przez cały czas musi walczyć o jakość swojego życia. Zmęczony Holden nie przywiązuje większej wagi do jego wypowiedzi, prosi o nocleg i kładzie się spać. Nocą budzi się, czując czyjąś rękę na swojej głowie. Przerażony podejrzanym zachowaniem Antoliniego ubiera się i ucieka z jego mieszkania.
24. Resztę nocy chłopiec spędza na Dworcu Centralnym. Holden czuje się źle, jest głodny i niewyspany. Spaceruje ulicami miasta obserwując przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Postanawia opuścić niegościnne miasto. Wybiera się do szkoły siostry, by spotkać ją i się pożegnać. Podczas oczekiwania na Phoebe zauważa nagryzmolone na ścianie przekleństwo, ściera je i szuka kolejnych napisów. Pomaga też dwójce maluchów trafić do pobliskiego muzeum. Po pewnym czasie pojawia się spakowana Phoebe. Dziewczynka chce uciec z bratem. Poruszony Holden zabiera ją do zoo i na karuzelę, obiecując ostateczny powrót do domu.
25. Bohater dotrzymuje słowa. Po powrocie długo choruje, spotyka się też z psychoanalitykiem i spisuje historię swojej buntowniczej wędrówki.
2. Pan Spencer, nauczyciel historii, jest sympatycznym, ale schorowanym staruszkiem. Nauczyciel martwi się o słabe wyniki chłopca, stara się dociec, jakie problemy trapią jego podopiecznego. Holden wyznaje, że oblał aż pięć przedmiotów. Spencer zawstydza go czytając mu jego własne wypracowanie o kulturze Egiptu. Chłopca nie przekonują dobre rady profesora, uprzejmie żegna go i wychodzi.
3. Holden opisuje swój pokój i współlokatorów ze szkolnego internatu (,,Ossenburger Memorial”). Po powrocie od Spencera bohater ubiera ulubioną, czerwoną dżokejkę i pogrąża się w lekturze książki. W czytaniu skutecznie przeszkadza mu Robert Ackley, gburowaty osiłek z sąsiedniego pokoju. Sprzeczkę chłopców przerywa wejście Stradlatera – współlokatora Holdena.
4. Stradlater prosi o pożyczenie marynarki. Holden w skupieniu przygląda się przygotowaniom kolegi do randki z nieznajomą, która czeka w bocznym skrzydle szkoły. Z oporem zgadza się, by napisać za kumpla wypracowanie z literatury. Stradlater wyznaje, że spotyka się z Jane Gallagher. Holden jest wstrząśniętym bo Jane była niegdyś jego dobrą znajomą. Prosi kolegę, by przekazał Jane pozdrowienia.
5. Sobotnie popołudnie chłopcy spędzili na bijatyce śnieżnymi kulami. Wybrali się też do kina w Agerstown i pograli w kręgle. Po powrocie Holden zabiera się do pisania wypracowania dla kolegi. Z braku pomysłu postanawia opisać rękawicę baseballową swojego zmarłego brata – Alika. Wspomina swoją rozpacz po śmierci brata.
6. Po powrocie z randki Stradlater czyta wypracowanie Holdena, jest wściekły z powodu nietypowego tematu opisu. Rozdrażniony Holden niszczy swoją pracę i dopytuje się o szczegóły randki z Jane. Caufield obawia się, że starszy kolega mógł skrzywdzić jego znajomą. Stradlater unika jednoznacznej odpowiedzi, skutkiem czego wywiązuje się bójka.
7. Holden obmywa zakrwawioną twarz i wchodzi do pokoju Ackleya. Ten nadaremno dopytuje się o przyczynę bijatyki. Bohatera wciąż nurtują myśli o tym jak wyglądało spotkanie Jane ze Stradlaterem. Nie chce wierzyć, że między parą doszło do czegoś poważnego. Narastająca frustracja i niechęć do kolegów przyspieszyły decyzję bohatera o opuszczeniu szkoły. Holden chce natychmiast pojechać do Nowego Jorku i zjawić się w domu w środę (rodzice nie wiedzą, że syna wyrzucono z ,,Pensey”).
8. Chłopiec przechodzi pieszo drogę do dworca i wsiada w pociąg. W przedziale dosiada się do niego sympatyczna, starsza kobieta. Nieznajoma rozpoznaje odznakę ,,Pensey” i zagaduje Holdena. Okazuje się, że kobieta jest matką niejakiego Ernesta Morrowa, największego szkolnego łobuza. Caufield przedstawia się fałszywym nazwiskiem. Nie chcąc sprawić przykrości kobiecie opowiada o tym, że Ernest jest niezwykle popularny w ,,Pensey’’. Brnąc w kolejne kłamstwa wyznaje, że on sam będzie miał operację guza mózgu.
9. Holden wysiada na Penn Station i zastanawia się, do kogo zadzwonić. Wsiada w taksówkę i zatrzymuje się w hotelu ,,Edmont”. Obskurny, tani pokój robi ponure wrażenie. Chłopiec obserwuje przez okno dziwne zachowania swoich sąsiadów, w większości dziwaków i zboczeńców. Przypomina sobie swoje pierwsze doświadczenia z dziewczynami. Bezskutecznie próbuje telefonicznie umówić się z dziewczyną, którą polecił mu niegdyś starszy kolega. Niestety Faith odmawia.
10. Holden nudzi się, szuka w myślach osoby, której mógłby się zwierzyć. Na myśl przychodzi mu tylko mała Phoebe, jego dziesięcioletnia siostra. Bohater rezygnuje z prób dodzwonienia się do domu i schodzi do hotelowego hallu. Lawendowa Sala jest pełna ludzi. Holden krytycznie ocenia głośną muzykę i snobistycznych gości. Przygląda się trzem kobietom, prosząc do tańca piękną blondynkę. Dziewczyna jest świetną tancerką, ale Caufielda razi jej brak inteligencji. Berenika ożywia się jedynie na moment, gdy chłopiec sugeruje, że do sali wszedł znany aktor. Holden żegna swe towarzyszki rozczarowany niskim poziomem rozrywki.
11. Bohater po raz kolejny przypomina sobie szczegóły przyjaźni z Jane Gallagher. Dziewczyna zauroczyła go swoim naturalnym zachowaniem i ciekawymi zainteresowaniami. Poznali się po kłótni swych matek o psa Jane, który zanieczyszczał trawnik Caufieldów. Jane była oczytana i inteligentna, można było się jej zwierzyć ze wszystkiego. Holden wspomina moment pierwszego pocałunku z dziewczyną. Pamięta, że chciał ją pocieszyć po opryskliwym zachowaniu jej ojczyma. Rozmarzony wspomnieniami wybiera się do lokalu Erniego.
12. Bohater wdaje się w rozmowę z taksówkarzem. Holdena nurtuje los kaczek, które latem pływały w jeziorze Parku Centralnego. Chce wiedzieć, co się dzieje z ptakami podczas zimy. W kolejnym lokalu chłopiec przysłuchuje się grze słynnego pianisty Erniego. Denerwuje go gwiazdorskie zachowanie muzyka i obłuda klientów klubu. Przypadkiem spotyka byłą dziewczynę D.B. – swojego starszego brata. Lillian jest w towarzystwie dostojnego oficera marynarki. Zniechęcony Holden ucieka, tłumacząc się spotkaniem ze swoją dziewczyną.
13. W windzie hotelu nieznajomy mężczyzna proponuje chłopcu skorzystanie z usług prostytutki. Pijany Holden zgadza się. Bohater przypuszcza, że być może nabierze wreszcie jakiegoś doświadczenia z kobietami. Niestety spotkanie z młodą Sunny paraliżuje bohatera. Holden jest rozczarowany ,,nastrojem” spotkania. Płaci, ale rezygnuje z usług dziewczyny.
14. Po wyjściu Sunny bohater kładzie się do łóżka. Rozmyśla o swym stosunku do Boga, religii i biblijnych bohaterów. Niespodziewanie powraca Sunny, tym razem ze swoim alfonsem. Mężczyzna domaga się pełnej zapłaty za usługę prostytutki. Holden odmawia i zostaje pobity przez alfonsa. Chłopiec przeżywa chwilę rozpaczy zastanawiając się, czy nie wyskoczyć przez okno hotelu.
15. Następnego dnia decyduje się na spotkanie ze swoją znajomą – Sally Hayes. Dzwoni do dziewczyny i umawia się z nią na spotkanie pod zegarem w Biltmore. Bohater zostawia swoje walizy w dworcowej przechowalni i wybiera się na śniadanie. W barze spotyka parę sympatycznych zakonnic, którym przekazuje datek pieniężny. Jedna z sióstr jest nauczycielką angielskiego. Holden nawiązuję z nią rozmowę o bohaterach ,,Romea i Julii”. Zaskakuje go ubóstwo i skromność zakonnic.
16. Spacerując po Broadwayu chłopiec zastanawia się nad zakupem prezentu dla swojej małej siostry. Chciałby znaleźć płytę z piosenką ,,Mała Shirley Beans”, którą Phoebe uwielbia. Podczas spaceru zwraca uwagę na bawiące się dzieci. Jeden z maluchów śpiewa piosenkę (,,Jeśli ktoś przyłapie kogoś, co buszuje w zbożu…”), która robi szczególne wrażenie na chłopcu. W jednym ze sklepów Holden znajduje poszukiwaną przez siebie płytę, kupuje też bilety na sztukę ,,Znam moją ukochaną”. Z nudów wybiera się do miejskiego parku mając nadzieję, że może tam spotkać siostrę. Zagadnięta dziewczynka tłumaczy mu, że młodsze klasy mogą być na wycieczce w muzeum. Holden wspomina swoje własne, klasowe wyprawy, podziwianie eksponatów. W drodze do muzeum rozmyśla się i zawraca na spotkanie z Sally.
17. Sally wygląda uroczo, jest zachwycona wyborem sztuki, w której grają jej ulubieni aktorzy (Luntowie). Przedstawienie okazało się nieciekawe i pretensjonalne, ale dziewczyna była wniebowzięta. Po spektaklu przedstawia Holdena swemu znajomemu – Georgowi. Para kontynuuje swą randkę na ślizgawce w Radio City. Sally kokietuje Holdena, a ten snuje marzenia o wspólnej ucieczce z miasta i zamieszkaniu w dziczy. Zwierza się dziewczynie ze swych planów, ale nie uzyskuje zgody. Sfrustrowany Holden zaczyna krzyczeć a Sally ucieka.
18. Powoli topnieje grono znajomych, których bohater może prosić o spotkanie. Holden decyduje się na telefon do Carla Luca, swojego dawnego znajomego. Chłopcy umawiają się na rozmowę w barze ,,Wicker”. Po drodze Holden wybiera się do kina w Radio City. Film, podobnie jak sztuka, nie robią na chłopcu większego wrażenia. Ponadto denerwują go idiotyczne komentarze widzów i histeryczny płacz kobiet oglądających melodramat.
19. Bar ,,Wicker” mieści się w eleganckim hotelu ,,Seton”. Holden przybywa jako pierwszy. Zamawia kolejne drinki i obserwuje występy śpiewaczek. Pojawia się Carl. Pijany Caufield dopytuje go o szczegóły jego prywatnego życia. Luce wyznaje, że mieszka z chińską rzeźbiarką. Holden jest natarczywy i domaga się opowieści o kobiecie. Luce, widząc stan młodszego kolegi, rezygnuje z dłuższej rozmowy i żegna go.
20. Holden tkwi przy barze aż do późnych godzin nocnych. Postanawia zadzwonić do obrażonej jego zachowaniem Sally. Odbiera babcia dziewczyny. Ledwo przytomny bohater zapewnia staruszkę, że odwiedzi Sally podczas świąt Bożego Narodzenia. Podczas opuszczania lokalu Holden niespodziewanie zaczyna płakać, czym rozczula starszą szatniarkę. Przypadkiem rozbija cenną płytę, która miała być podarkiem dla Phoebe. Bohater decyduje się na pieszy powrót do hotelu i spacer po Parku Centralnym. Chce sprawdzić, czy kaczki faktycznie zimują na zamarzniętym jeziorze. Caufield siada na ławce, marznie i wyobraża sobie swój własny pogrzeb. W porywie frustracji wrzuca do jeziora wszystkie posiadane pieniądze. W końcu bohater wraca do domu, gdzie zastaje jedynie swą śpiącą siostrę. Przebudzona Phoebe domyśla się, że brata wyrzucono ze szkoły.
21. Dziewczynka jest zasmucona losem brata. Holden tłumaczy, że nie potrafił wytrzymać obłudy nauczycieli i kolegów. Jednocześnie przypomina sobie historię Jamesa Castle'a, znajomego, który wyskoczył przez okno na skutek prześladowań starszych uczniów. Phoebe zarzuca bratu nienawiść do ludzi.
22. Holden dzwoni do swojego byłego nauczyciela angielskiego i umawia się na spotkanie. Tymczasem rozchmurzona Phoebe chce bawić się i tańczyć. Rodzeństwo wykonuje kilka zwariowanych tańców. Pojawiają się też rodzice, przed którymi Holden się ukrywa. Wcześniej umawia się z siostrą na spotkanie, otrzymuje też od niej plik banknotów.
23. Pan Antolini nie jest zdziwiony wizytą Holdena. Chce pomóc chłopcu, pyta go o przyczynę opuszczenia szkoły. Zamiast moralnych nauk stara się naprowadzić nastolatka na właściwa drogę. Tłumaczy, że na dłuższą metę bunt niewiele zmieni. Wyjaśnia, że człowiek przez cały czas musi walczyć o jakość swojego życia. Zmęczony Holden nie przywiązuje większej wagi do jego wypowiedzi, prosi o nocleg i kładzie się spać. Nocą budzi się, czując czyjąś rękę na swojej głowie. Przerażony podejrzanym zachowaniem Antoliniego ubiera się i ucieka z jego mieszkania.
24. Resztę nocy chłopiec spędza na Dworcu Centralnym. Holden czuje się źle, jest głodny i niewyspany. Spaceruje ulicami miasta obserwując przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Postanawia opuścić niegościnne miasto. Wybiera się do szkoły siostry, by spotkać ją i się pożegnać. Podczas oczekiwania na Phoebe zauważa nagryzmolone na ścianie przekleństwo, ściera je i szuka kolejnych napisów. Pomaga też dwójce maluchów trafić do pobliskiego muzeum. Po pewnym czasie pojawia się spakowana Phoebe. Dziewczynka chce uciec z bratem. Poruszony Holden zabiera ją do zoo i na karuzelę, obiecując ostateczny powrót do domu.
25. Bohater dotrzymuje słowa. Po powrocie długo choruje, spotyka się też z psychoanalitykiem i spisuje historię swojej buntowniczej wędrówki.