Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Buszujący w zbożu - streszczenie

1.Holden Caufield (narrator i bohater utworu) chce opowiedzieć ,,wariacką przygodę”, która przytrafiła mu się w okolicach Bożego Narodzenia, zeszłej zimy. Chłopiec uczęszczał do prywatnej szkoły średniej ,,Pensey” w Agerstown (Pensylwania). Historia rozpoczyna się w sobotę podczas meczu piłki nożnej z drużyną Saxon Hall. Holden opisuje swój niefortunny wyjazd do Nowego Jorku z drużyną szermierzy. Caufield był kapitanem drużyny, ale po drodze zgubił sprzęt i chłopcy musieli powrócić do szkoły. Kolejne zmartwienie bohatera to decyzja dyrekcji o usunięciu go ze szkoły. Holden postanawia uciec, ale wcześniej chce pożegnać się z jednym z nauczycieli.


2. Pan Spencer, nauczyciel historii, jest sympatycznym, ale schorowanym staruszkiem. Nauczyciel martwi się o słabe wyniki chłopca, stara się dociec, jakie problemy trapią jego podopiecznego. Holden wyznaje, że oblał aż pięć przedmiotów. Spencer zawstydza go czytając mu jego własne wypracowanie o kulturze Egiptu. Chłopca nie przekonują dobre rady profesora, uprzejmie żegna go i  wychodzi.


3. Holden opisuje swój pokój i współlokatorów ze szkolnego internatu (,,Ossenburger Memorial”). Po powrocie od Spencera bohater ubiera ulubioną, czerwoną dżokejkę i pogrąża się w lekturze książki. W czytaniu skutecznie przeszkadza mu Robert Ackley, gburowaty osiłek z sąsiedniego pokoju. Sprzeczkę chłopców przerywa wejście Stradlatera – współlokatora Holdena.


4. Stradlater prosi o pożyczenie marynarki. Holden w skupieniu przygląda się przygotowaniom kolegi do randki z nieznajomą, która czeka w bocznym skrzydle szkoły. Z oporem zgadza się, by napisać za kumpla  wypracowanie z literatury. Stradlater wyznaje, że spotyka się z Jane Gallagher. Holden jest wstrząśniętym bo Jane była niegdyś jego dobrą znajomą. Prosi kolegę, by przekazał Jane pozdrowie


Komentarze

    10 + 7 =