Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dymitr Fiodorowicz Karamazow - charakterystyka • Bracia Karamazow

Inaczej Mitia, Mitka, Mitenka, Mitri.

Najstarszy syn Fiodora Karamazowa, z pierwszego małżeństwa swego ojca. Ma 28 lat, a swoim charakterem często przypomina Fiodora. Bardzo przywiązany do Aloszy, którego nazywa swoim cherubinkiem.

Utracjusz, wydaje mnóstwo pieniędzy na przyjemności, zwłaszcza kobiety i alkohol, a przez swój rozrzutny tryb życia szybko pozbawia się kolejnych źródeł pieniędzy, co prowadzi do konfliktu z ojcem, ponieważ uważa, że ten pozbawia go należnego dziedzictwa. Dodatkowo rywalizują o tę samą kobietę – Gruszenkę, chociaż Dymitr jest zaręczony z Kateriną.

Porzuca narzeczoną, wcześniej „pożyczając” od niej trzy tysiące rubli, aby wyprawić się w podróż z ukochaną. Kiedy nie może oddać pieniędzy Katerinie usiłuje pożyczyć odpowiednią sumę od kogoś innego, jednak nadaremno. Zachodzi do Gruszenki, a gdy jej nie zastaje, myśli, że poszła ona do jego ojca. Nie zastaje jej w domu Fiodora, a przed wyjściem bije służącego tłuczkiem do mięsa. Dowiedziawszy się, że jego ukochana wyjechała do swojego dawnego kochanka, wydaje dużą sumę pieniędzy na wino i jedzenie, po czym jedzie do niej.

Porównanie z kochankiem wypadło na korzyść Dymitra i Gruszenka odwzajemniła jego miłość, ale ich radość została przerwana pojawieniem się policji i aresztowaniem Dymitra, oskarżonego o zamordowanie Fiodora. Wiele dowodów wskazuje na niego – zakrwawiona koszula, duża suma pieniędzy, którą miał przy sobie, pojawienie się w domu Fiodora tego dnia oraz list do narzeczonej, w którym pisał, że boi się, iż kiedyś zabije ojca.

Mimo tego, iż jest niewinny, został skazany na katorgę na Syberii. Przed wyjazdem pogodził się z Kateriną, która zobowiązała się pomóc mu w ucieczce z więzienia i wyjeździe z Gruszenką do Ameryki.