Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Apokalipsa św. Jana - Sposób ukazania końca świata w literaturze. Omów na wybranych przykładach

do jego wypełnienia – anioł, diabeł i Antychryst. Nie dochodzi do ostatecznej walki sił dobra i zła. Sama walka zresztą wcale nie miała doprowadzić do zbawienia prawych i potępienia grzeszników, jej celem było raczej rozstrzygnięcie sporu, która strona była silniejsza. Ostatecznie do Apokalipsy nie dochodzi.
    Dzieł o charakterze apokaliptycznym jest wiele. Jedne z nich, jak „Dies Irae” Kasprowicza, są wierne Objawieniu Jana i opisują koniec świata w oparciu o zaczerpniętą z niego wizję, operując obrazami powszechnej zagłady i cierpienia. Inne zaś polemizują z Apokalipsą Jana, jakby chcąc ukazać, że Boski Plan nawet jeżeli faktycznie zostanie wypełniony, to natura ludzka będzie próbowała, świadomie bądź nieświadomie, pokrzyżować mu szyki, bądź, jak w „U stóp doliny” Herberta”, przez niezrozumienie słów Boga, bądź, jak w „Dobrym Omenie” przez całkowitą zmianę losów świata. Dowodzi to o ogromnym piętnie, jakie na kulturze wywołała wizja świętego Jana.


Komentarze

    3 + 10 =