Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Apokalipsa św. Jana - Przykładowe nawiązania

pojęcie apokalipsy spełnionej – oznacza II Wojnę Światową
Cz. Miłosz, „Piosenka o końcu świata” - poeta przedstawił koniec świata jako wydarzenie, którego nikt nie zauważa, ponieważ każdy człowiek pochłonięty jest własnymi, codziennymi sprawami. Podmiot liryczny uważa, że innego końca świata już nie będzie.

T. Pratchett, N. Gaiman, „Dobry omen” - W powieści antychrystem jest 11-letni chłopiec, który czas spędza z przyjaciółmi i na zabawie z psem i nie ma pojęcia o swojej roli. Pojawiają się Czterej Jeźdźcy, którzy prowadzą normalne życie (Głód jest właścicielem koncernu żywieniowego, Wojna jest korespondentką wojenną).

T. Pratchett, „Czarodzicielstwo” - Czterej Jeźdźcy mają przeprowadzić koniec świata zwany Apokralipsą, ale zatrzymują się w gospodzie i ich konie zostają skradzione, nie mogą więc wykonać swojego zadania.

A. Mickiewicz, "Dziady cz. III" - Widzenie księdza Piotra - Bóg objawia księdzu przyszłe rody narodu polskiego, który zostanie uratowany przez ocalone dziecię, którego imię brzmi „czterdzieści i cztery”. Cały fragment stylizowany jest na tekst wizyjny.

Z. Krasiński, "Nie-boska komedia" - Henryk, główny bohater, na początku utworu ma apokaliptyczną wizję.

J. Kasprowicz, "Dies irae" - hymn opisuje wizję Sądu Ostatecznego łudząco podobną do tej świętego Jana.

Z. Herbert, "U wrót doliny" - akcja wiersza toczy się przed Sądem Ostatecznym, aniołowie muszą odbierać ludziom to, do czego byli przywiązani za życia i z czym nie chcą rozstać się po śmierci.

T. Konwicki, "Mała Apokalipsa" – w powieści zagłada nie dotknęła całego świata, ale Polski czasów komunizmu, w której wszystkie wartości uległy dewaluacji.

Sztuka:
1.M. Anioł, fresk "Sąd Ostateczny" z Kaplicy Sykstyńskiej
2.A. Durer, cykl drzeworytów Apokalipsa, najbardziej popularny: "Czterech jeźdźców apokalipsy"
3.H. Memling, "Sąd Ostateczny"
4.H. Bosch, "Sąd Ostateczny"
5.W. Blake, "Wielki czerwony smok i niewiasta obleczona w słońce"

Muzyka:
1.Metallica "The four horsemen" - czterema jeźdźcami są Czas, Śmierć, Głód i Zaraza
2.Kult „Czterej jeźdźcy” - opowiada o jeźdźcach apokalipsy, z których ostatni niesie miłość i wiarę
3.Apocalyptica - nazwa fińskiego zespołu nawiązuje do tytułu Objawienia Jana
Film:
1."Czas Apokalipsy" F. F. Coppoli - Akcja ma miejsce w trakcie wojny w Wietnamie, panujące podczas wojny okrucieństwo i zatracenie człowieczeństwa wśród walczących zostaje przyrównane do końca świata
2."Apocalypto" M. Gibsona – film opisuje zagładę cywilizacji Majów
3.„28 dni później” - postapokaliptyczna wizja świata, większość ludzi zginęła przez śmiertelnego wirusa, a ci, którzy przeżyli, walczą o przetrwanie za wszelką cenę, nawet śmierci innych