Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Apokalipsa św. Jana - Sposób ukazania końca świata w literaturze. Omów na wybranych przykładach

a większość czasu spędza na zabawie z przyjaciółmi. Kiedy odkrywa, że ma nadnaturalne moce, postanawia użyć ich w dobrych celach. Azirafal i Crowley przyczynili się do tego, że chłopiec nie wie, kim jest naprawdę, ponieważ podmienili go po urodzeniu. Z kolei doprowadzić do końca świata chcą Czterej Jeźdźcy Apokalipsy, zamiast rumaków jeżdżący na motocyklach: Wojna, rudowłosa piękność, która pracuje jako korespondentka wojenna i dziwnym trafem podczas każdej wojny jest już na miejscu, przystojny Głód, który jest właścicielem wielkiej firmy żywieniowej, która stworzyła jedzenie mające zero kalorii i doprowadzające człowieka do śmierci głodowej, niechlujny Zanieczyszczenie, który zastąpił Zarazę po odkryciu penicyliny w 1937 roku i wysoki, ponury Śmierć. Antychryst Adam i jego przyjaciele pokonują Czterech Jeźdźców przy pomocy drewnianego miecza, wagi z gałęzi i sznurka oraz wianka z trawy. Staje przed nim Metatron, Głos Boga i Belzebub, którzy nakłaniają, by Armagedon jednak doszedł do skutku, jednak Adam sprzeciwia się temu, ponieważ żal mu wielorybów, roślin i niewinnych ludzi. Uważa też, że nie można winić ludzi za to, że są tacy, jacy są, bo tak zostali stworzeni. Azirafal i Crowley zauważają,  że przecież Niewysłowiony Plan Boga, zawarty w Apokalipsie, może być częścią jakiegoś innego Planu, co ostatecznie przekonuje, że do Końca Świata wcale nie musi dojść.
    „Dobry Omen” parodiuje Apokalipsę św. Jana umieszczając ją w zwykłym świecie, fałszywym prorokiem czyniąc małego chłopca, który nie ma najmniejszego zamiaru zsyłać cierpień na ludzi, Czterech Jeźdźców pokazując, z wyjątkiem Śmierci, jako świetnie zaaklimatyzowanych i działających zgodnie z duchem czasów. Boskiemu Planowi sprzeciwiają się ci, którzy są jego elementem i powinni dążyć


Komentarze

    8 + 8 =