Ambroży Kleks to wychowawca w akademii. Nosi za duże ubrania, najczęściej w postaci długiego surduta, szerokich spodni, kamizelki w kolorze żółtym z olbrzymimi guzikami oraz wielkiej kokardy w miejscu krawata. Twarz Pana Kleksa również przykuwa uwagę. Umieszczony jest na niej duży nos, a na nim okulary bez uchwytów na uszy. Na głowie Pan Kleks ma gęstą czuprynę, jego broda jest koloru węgla, a wąsy przyjmują barwę pomarańczy. Tajemnica bujnych włosów profesora tkwi w pigułce, którą popija zielonym płynem. Zauważyć można także bez trudu wiele piegów pokrywających twarz profesora. Mają one kolor czerwony i żółty. Według Ambrożego piegi chronią przed przeziębieniami i dobrze wpływają na intelekt. Pan Kleks jest obdarzony licznymi talentami. Jednym z nich jest umiejętność latania, którą stara się przekazać chłopcom. Potrafi także świetnie gotować. Nie używa jednak zwyczajnych produktów, a kolorowych szkiełek i różnorodnych farb. Chore przedmioty Ambroży ulecza w tylko sobie znany sposób.
Chłopcy cenią swojego profesora, imponuje im swoimi umiejętnościami. Często unikają jego wzroku, który przeszywa ich na wskroś i potrafi wyczytać z ich twarzy niemal wszystko.
Pan Kleks posiada w kieszeniach przeróżne rzeczy między innymi płomyki, które parzą go, gdy zaczyna się denerwować. Ambroży Kleks zażywa płyn na pamięć. Jeżeli któregoś ranka zapomni go zażyć, wówczas niczego nie pamięta. Charakterystyczna jest również tabakierkę, w której trzyma piegi. Gdy uczniowie wykażą się, nauczyciel nagradza ich przyklejając sobie piegi. W nocy Kleks zmniejsza się. By przywrócić sobie godziwy wzrost używa pompki, która często służy mu do powiększania różnych przedmiotów. Sennym kwasem nauczyciel zbiera co rano sny z lusterek chłopców. Sny są następnie analizowane, a najładniejsze profesor nagradza. Uwagę przykuwają oczy, które Pan Kleks trzyma w piwnicy. Jeżeli Ambroży zapragnie sprawdzić, co się dzieje w jakimś innym miejscu wkłada oko do specjalnego koszyczka.
Na końcu bajki Pan Kleks zmienia się w zaginiony guzik od czapki szpaka.