Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Renesans

zainteresowań kultury. Humaniści swoim naczelnym hasłem uczynili słowa Terencjusza: "człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce" (Homo sum et nihil humani a me alienum esse puto). Interesowano się klasyczną starożytnością, literaturą grecką i rzymską, gramatyką, retoryką, historią, poezją. Humanizm jako filozofia renesansu stal w opozycji do średniowiecznej scholastyki. Humanizm uważa człowieka za najwyższą wartość i głosi jego autonomię, wierzy w potęgę ludzkiego rozumu. Poznanie człowieka i praw, jakie rządzą przyrodą to główne zadanie renesansowej filozofii, sztuki i nauki. 

reformacja to drugi z głównych prądów w renesansie. Był to ruch religijno – społeczny w XVI i XVII wieku. Reformacja dążyła do teologicznej i moralnej odnowy w Kościele przez powrót do Biblii i doktryny wczesnego Kościoła. Reformację zapoczątkowali Marcin Luter, Urlich Zwingli i Jan Kalwin. W Polsce odrębny odłam reformacji założyli bracia polscy czyli arianie. 

Wybitni twórcy renesansu:
Leonardo da Vinci – najwszechstronniejszy talent świata: poeta, konstruktor i mechanik, botanik, geolog, chemik, fizyk, matematyk, filozof, muzyk, architekt, rzeźbiarz, malarz. Dzieła: fresk - Ostatnia Wieczerza, obrazy – Zwiastowanie, Chrzest Chrystusa, portrety – Dama z łasiczką, Mona Lisa
Erazm z Rotterdamu – autor „Pochwały głupoty”, zwolennik irenizmu (pokoju w chrześcijaństwie), duchowy ojciec reformacji
Michał Anioł - architekt, malarz i rzeźbiarz. Stworzył kopułę bazyliki św. Piotra w Rzymie i freski w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie, wyrzeźbił Pietę i Dawida.
Rafael Santi – architekt i malarz.  Namalował Zaślubiny Marii z Józefem, portret Angola Doni oraz obraz Papież Leon X z kardynałami.

Styl renesansu
W przeciwieństwie do średniowiecza w renesansie sztuka miała służyć przede wszystkim człowiekowi.