Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Konopnicka Maria

Maria Konopnicka - biografia

Maria Konopnicka (Wasiłowska) urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach. Była poetką i nowelistką, tworzyła pod pseudonimami: Jan Sawa, Marko, Jan Waręż. 

Jej rodzicami byli Józef, obrońca Prokuratorii Generalnej i Patron Trybunału cywilnego, oraz Scholastyka. Maria wraz z rodziną spędziła najmłodsze lata swojego życia w Warszawie. W 1849 roku przeprowadziła się do Kalisza. Mieszkała na Warszawskim Przedmieściu w pałacu Puchalskich. Miała pięcioro rodzeństwa, przy czym Zofia zmarła zaraz po porodzie, a jedyny brat stracił życie w pierwszej bitwie pod Krzywosądem. Matka Marii osierociła dzieci w 1854 roku. 

Od roku 1855 do 1856 Maria uczyła się na pensji u sióstr sakramentek w Warszawie, gdzie poznała Elizę Orzeszkową. W 1862 roku wyszła za mąż. Wyjechała do Bronowa koło Poddębic, a następnie do Gusina. Urodziła też syna Tadeusza, a w kolejnych latach jeszcze siedmioro dzieci, z czego dwoje zmarło tuż po narodzinach. W 1876 roku rozstała się z mężem, a dwa lata później zmarł jej ojciec. Od 1877-1890 roku mieszkała z dziecmi w Warszawie. 

W latach 1884-1886 redagowała pismo dla kobiet „Świt”. W 1903 roku otrzymała w darze narodowym dworek w Żarnowcu koło Krosna na Pogórzu Karpackim. Brała też czynny udział w walce o prawa kobiet, a także ostentacyjnie potępiała działania władz pruskich. Była uczestniczką międzynarodowego protestu przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni. 

Zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie na zapalenie płuc. Jej ciało spoczywa na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Twórczość

Do najsłynniejszych dzieł artystki zaliczamy:

Nowele

- Cztery nowele,

 

- Dym,

 

- Na drodze,

 

- Nowele,

 

- Na Normandzkim Brzegu,

 

- Mendel gdański,

 

- Nasza szkapa,

Inne:

- Na jagody,

 

- O Janku Wędrowniczku,

 

- Okrasnoludkach i sierotce Marysi,

 

- Śpiewnik dla dzieci,

 

     - Rota,