Adolf Dygasiński - życiorys
Adolf Dygasiński urodził się 7 marca 1839 roku w Niegosławicach niedaleko Pińczowa, zmarł 3 czerwca 1902 roku w Grodzisku Mazowieckim. Był polskim powieściopisarzem i publicystą, synem dworskiego oficjalisty – Jana Dygasińskiego.
Edukację rozpoczął w Pińczowie, następnie kształcił się w Szkole Wyższej Realnej w Kielcach. Studiował językoznawstwo, przyrodę i geografię w Szkole Głównej w Warszawie. W roku 1863 brał czynny udział w powstaniu styczniowym. Był więziony w Szczekocinach i Olkuszu. Po upadku walk powstańczych kontynuował naukę w Szkole Głównej, następnie w Pradze na Uniwersytecie Karola. Niestety z braku wystarczających środków finansowych zmuszony był zrezygnować z edukacji i podjął się pracy guwernera na dworach ziemiańskich. W Krakowie w latach 1871-1877 podjął się pracy pedagogicznej i wydawniczej.
W 1872 roku odbył się ślub Dygasińskiego z Natalią Wyszkowską. Owocem małżeństwa było kilkoro dzieci, z których jedynie Zofia dożyła wieku dojrzałego. W roku 1877 Dygasiński pozbawiony środków finansowych wyjechał do stolicy, gdzie nauczał w języku polskim. Z tego też powodu szybko odebrano mu prawo zawodu. Zmuszony był powrócić do pracy nauczyciela prywatnego.
W roku 1883 „Przegląd Tygodniowy” wydrukował po raz pierwszy jego nowele. W latach 1884-1887 był redaktorem tygodnika „Wędrowiec”. Dzieła Adolfa Dygasińskiego zaczęły ukazywać się w formie książkowej od 1884 roku. W 1891 roku powstał cykl listów opisujących losy polskich emigrantów inspirowane podróżą do Brazylii. Pod koniec życia pisarz przeniósł się do Warszawy. Jego ciało spoczywa na cmentarzu na Powązkach.
Twórczość
Adolf Dygasińskich w swoich utworach często poruszał tematykę ludzkich problemów i boleści, szczególnie zwracając uwagę na perypetie mieszkańców małych, ubogich miasteczek i wsi.
Do najważniejszych dzieł autora możemy zaliczyć:
- „Wilk, psy i ludzie” (1883),
- „Ogólne zasady pedagogiki dotyczące wykształcenia umysłu, uczuc, moralności i religijności”,
- „Na pańskim dworze”,
- „Głód i miłośc”,
- „Nowe tajemnice Warszawy”,
- „Na załamanie karku”,
- „Żywot Beldonka”,
- „As”,
- „Listy z Brazylii”,
- „Margiela i Margielka” oraz
- „Gody życia”.