Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pozostali bohaterowie - charakterystyka • Zapałka na zakręcie

Mada – jej imię to skrót od imienia Magdalena, ma siedemnaście lat, jest mądra, wrażliwa. Kiedyś kochała się w Tomku. Lubi duże miasta, ruchliwe ulice i tłum ludzi. Zakochuje się w Marcinie, ale na początku myśli, że jest mu obojętna. Dzieli czas pomiędzy nim, a swoją paczką, ale woli towarzystwo Marcina. Mada nie znała całej prawdy o Marcinie, wiedziała, że ukrywa coś przed nią. To spokojna, sympatyczna dziewczyna, która łatwo zjednuje sobie ludzi i zawiera nowe przyjaźnie. Jej rodzice rozwiedli się, nie ma kontaktu z ojcem.

Ala – to siostra Mady. Mają wspólny pokój. Pewnego razu ma wypadek. W ostatniej chwili wyciąga jakąś dziewczynę spod tramwaju. Skutkiem tego zdarzenia jest blizna przecinająca jej twarz od skroni aż do kącika ust oraz złamana noga. Ala zakochała się w Olo. Wiedziała, że Mada spotyka się z Marcinem, ale nic nie mówiła o tym mamie. Jest pochłonięta nauką, pracą społeczną w szkole, należy do harcerstwa. 

Mama Mady i Ali – mieszka sama z córkami. Po siedmiu latach zostawił ją mąż. Nie odwiedza ich. Zabiera córki na wakacje do Osady już od kilku lat. Jest opiekuńcza, sama zarabia na utrzymanie córek, zajmuje się ich wychowywaniem. 

Mama Marcina – jest wymagająca. Uważa, że nie może ufać synowi. Przestrzega matkę Mady przed nim. Po pewnym czasie, gdy widzi, jak zmienia się jej syn, zaczyna patrzeć na niego łaskawszym okiem. Kontroluje go – chce wiedzieć, gdzie syn chodzi i z kim spędza czas. 

Olo – to syn pani Ewy, koleżanki mamy Mady i Ali. Jest posłuszny, obowiązkowy, staranny, nie miał głupich pomysłów, opiera się na radach i opiniach ludzi doświadczonych. Chce iść na medycynę,  zawsze mówi to, co myśli. Olo przyjaźni się z Madą. 

Pani Ewa – przyjaciółka mamy Mady i Ali. 

Misia, Ewa, Maciek, Marianna, Julek, Piotrek i Tomek – to paczka przyjaciół Mady z Osady. 

Wojtek Ligota – przyjaciel Marcina.

Kapitan Ligota – ojciec Wojtka. Jest kuratorem Marcina. Sprzyja chłopcu i chce mu pomóc.

Babcia Emilia – to babcia Mady i Ali. Ojciec dziewczyn jest jej synem. Potrafi powiedzieć prawdę o ludziach. To właśnie do niej ucieka Marcin, aby powiedziała mu, jaki jest. To mądra i doświadczona kobieta.