Bohaterowie:
Filiasz Fogg– angielski dżentelmen w średnim wieku, bogaty, elegancki, dystyngowany, tajemniczy i opanowany w każdej sytuacji. Punktualny i dokładny. Człowiek małomówny i nie zdradzający swoich myśli. Odważny i konsekwentnie dążący do obranego celu. Na początku traktuje swojego nowego służącego chłodno, ponieważ tak wyglądały stosunki między pracownikiem i pracodawcą, jednak z czasem zaczął uważać go za swojego przyjaciela. Prawdziwy bohater, który uratował damę z opresji i pod koniec powieści wyznał jej miłość, co było jedynym momentem, kiedy pozwolił sobie na utratę swego typowego dystansu i opanowania. Na początku powieści zakłada się ze znajomymi z klubu „Reforma”, że uda mu się okrążyć cały świat w 80 dni. Drugiego października 1872 roku wyrusza w podróż, która zaowocuje wieloma przygodami oraz odmieni jego życie. Nie wie wówczas, że został oskarżony o napad na bank, i w ślad za nim z Suezu wyruszył detektyw Fix, który będzie starał się aresztować bohatera. Fogg zachowuje spokój w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji. To prawdziwy dżentelmen, który decyduje się ryzykować życie dla uratowania damy, która znalazła się w opresji, i opiekuje się nią, kiedy okazuje się, że nie może ona być pozostawiona sama sobie, ponieważ grozi jej śmierć. Mimo kolejnych kłopotów, w jakie wpada przez Passepartout, nigdy nie obwinia go o opóźnianie podróży. Kiedy jego sługa został porwany przez Indian zaryzykował przegranie zakładu i swoje życie, by wyruszyć mu na ratunek. Po dotarciu do Liverpoolu został aresztowany przez detektywa Fixa, jednak po kilku godzinach wypuszczono go, kiedy odkryto, że prawdziwy złodziej został aresztowany kilka dni wcześniej. Sądzi, że do Londynu dotarł po wyznaczonym czasie i tym samym przegrał zakład. Wyznaje miłość Audzie i prosi Passepartout, by ustalił z księdzem datę ślubu na następny dzień, i wtedy jego sługa odkrywa, że przybyli do Londynu dzień wcześniej, niż im się wydawało. Fogg w ostatniej chwili dociera do klubu na czas. Chociaż przez swoją podróż stracił niemal cały swój majątek, resztę pieniędzy podarował Fixowi i Passepartout i czuł się szczęśliwy, ponieważ zyskał dzięki podróży ukochaną żonę.
Jan Passepartout- francuski służący, którego Fogg zatrudnia na początku powieści. Wyrusza razem ze swoim pracodawcą w daleką podróż. Ma miłą powierzchowność, niebieskie oczy, jest mocno zbudowany i bardzo silny, ponieważ w młodości ćwiczył w cyrku. Liczył na to, że w służbie u Fogga zazna nieco spokoju, jednak szybko dowiedział się, że razem z nowym panem odbędzie szaloną podróż. Wydaje mu się, że cała sprawa zakończy się najwyżej w Bombaju, który należał jeszcze do Imperium Brytyjskiego, jednak z czasem zaczyna podzielać pogląd Fogga i wierzyć, że uda mu się wygrać zakład. Początkowo nie żywi do swego pracodawcy zbytniej sympatii, ponieważ uważa, że Fogg zachowuje się jak maszyna, ponieważ liczy się dla niego tylko wygrana zakładu, a nie przyjemność z podróży. Passepartout podchodzi do niej inaczej - chce poznawać ludzi i nowe miejsca, cieszyć się odwiedzaniem nowych krajów. Z czasem nabiera do Fogga szacunku i stara się być lojalnym, dobrym towarzyszem. Pomaga uratować Audę, narażając przy tym własne życie. Jednocześnie przez nieszczęśliwe zbiegi okoliczności zdarza mu się wpadać w tarapaty, przez co podróż się opóźnia. Niechcący zbezcześcił hinduską świątynię w Bombaju, a w Hong Kongu, odurzony przez Fixa, sprawił, że Auda i Fogg nie dotarli na czas na statek do Jokohamy. W Ameryce został porwany przez Indian. Za każdym razem czuł wyrzuty sumienia z powodu tego, że przez niego opóźnia się podróż. W końcu to dzięki niemu Fogg wygrywa zakład, ponieważ Passepartout odkrył, że źle obliczyli czas i w istocie nie przegrali, a wręcz przybyli do Anglii wcześniej, niż planowali. Fogg ofiarowuje mu pięćset funtów.
Detektyw Fix- angielski detektyw, wyrusza za Foggiem, ponieważ jest pewien, że to on okradł bank i uciekł z pieniędzmi. Spotyka bohatera w Suezie i nawiązuje znajomość z Passepartout. Próbuje opóźnić ich podróż, aby móc zdążyć z otrzymaniem nakazu aresztowania. Kiedy to mu się nie udaje, i Passepartout wie już, że Fix jest detektywem, postanawia pomóc Foggowi dostać się do Anglii jak najszybciej, ponieważ tylko tam będzie mógł go aresztować. Chociaż szanuje Fogga jako uczciwego i szlachetnego człowieka, poczucie obowiązku nakazuje mu wykonać dobrze swoją pracę, dlatego mimo wszystko aresztował go w Liverpoolu. Kiedy wyszło na jaw, że to nie Fogg jest złodziejem, pokazał, że jest człowiekiem honorowym i przeprosił bohatera. Został wynagrodzony przez Fogga pięcioma setkami funtów za pomoc, której udzielił podczas podróży przez Amerykę.
Auda- hinduska, piękna kobieta, która zgodnie z hinduskim obyczajem ma spłonąć na stosie pogrzebowym swojego zmarłego męża. Zostaje uratowana przez Fogga i Passepartout i wyrusza w dalszą podróż razem z nimi, ponieważ w Indiach wciąż czyha na nią śmierć. Zakochuje się w głównym bohaterze. Jest delikatną kobietą, ale także inteligentną i odważną, która dzielnie broni sama siebie przed Siouxami, którzy zaatakowali pociąg. Martwi się o Fogga, kiedy grozi mu niebezpieczeństwo. Swoje uczucia wyznaje mu dopiero po przybyciu do Anglii i sama prosi, by został jej mężem.