Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

W 80 dni dookoła świata - Charakterystyka Filiasza Fogga

Charakterystyka Filiasza Fogga

Filiasz Fogg jest głównym bohaterem powieści Juliusza Verne'a, zatytułowanej "W 80 dni dookoła świata". To angielski dżentelmen, zamieszkujący dom przy ulicy Saville Row w Londynie. Człowiek ten zakłada się ze swoimi partnerami do gry we wista o to, iż uda mu się okrążyć Ziemię w 80 dni. Bohater wyrusza w podróż ze swoim służącym Passepartout, po drodze zaś przeżywa wiele przygód, poznaje różnych ludzi i odnajduje miłość swego życia. Jego wyprawa zakończona jest sukcesem - przybywa on do klubu "Reforma" w dokładnie wyznaczonym czasie.

Pan Fogg jest wysokim, przystojnym mężczyzną, mającym około czterdzieści lat i posiadającym duży majątek, którego źródła nikt nie znał. Przeszłość bohatera przesłonięta była zasłoną tajemnicy, której on sam nigdy nie unosił. Wiedzie tryb życia niezwykle regularny - jego rozkład dnia przestrzegany jest ściśle punkt po punkcie i bohater nie znosi, gdy cokolwiek dzieje się niezgodnie z planem - wystarczyło, że jego służący podał mu wodę do golenia o odrobinę innej temperaturze, niż wymagał, a zwolnił go bez skrupułów. Wszystkie czynności pan Fogg wykonuje rutynowo - wstaje o określonej godzinie, zawsze punktualnie przybywa do klubu "Reforma" i tam spędza większość dnia na grze w karty, zawsze z tymi samymi ludźmi. Te cechy sprawiają, że bohater przypomina nieco maszynę, która zawsze działa zgodnie z jej instrukcją. Kolejnymi przymiotami pana Fogga jest jego zimnokrwistość i opanowanie. W każdej sytuacji, niezależnie od okoliczności, zachowuje on niezachwiany spokój i trzeźwość umysłu, a to tylko potęguje wrażenie, iż jest on nieco nieludzki. Z drugiej zaś strony zachowanie typowe dla dżentelmena - grzeczność, punktualność, uprzejmość - nie pozwalają nie szanować go.Komentarze

    3 + 1 =