Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

W 80 dni dookoła świata - Wiadomości ogólne

"W 80 dni dookoła świata"to powieść podróżniczo-przygodowa Juliusza Verne'a. Po raz pierwszy opublikowano ją w roku 1873 i od tego czasu podbiła serca czytelników na całym świecie. Głównym bohaterem jest Filiasz Fogg, Anglik, który zakłada się z przyjaciółmi z klubu, że uda mu się okrążyć cały świat w 80 dni. Obecnie taki czyn nie wydałby nam się niczym niezwykłym, jednak w XIX wieku sposoby przemieszczania się były bardziej ograniczone, więc wydawało się, że osiągnięcie obranego przez bohatera celu jest niemożliwe. Pan Fogg wyrusza w podróż ze swoim nowym kamerdynerem, Passepartout, i odwiedzając kolejne kraje i miasta przeżywa wiele fascynujących przygód.

Temat powieści - okrążenie świata - nie został wymyślony przez Verne'a. Już w starożytności grecki podróżnik Pauzaniasz około setnego roku naszej ery napisał dzieło zwane "Dookoła Świata", jednak dopiero w połowie XIX wieku ludzie zaczęli o niej myśleć o takiej podróży z przekonaniem, iż jest ona możliwa. Umożliwić to mogły trzy wydarzenia: otwarcie Kanału Sueskiego w 1869 roku, zakończenie Kolei Transkontynentalnej w Ameryce w tym samym roku oraz połączenie kolei na Półwyspie Indyjskim w 1870 roku. W 1871 roku E. Planchut wydał książkę "Dookoła świata w 120 dni", a Amerykanin W. P. Fogg w latach 1869-1871 faktycznie wyruszył w podróż dookoła świata, którą opisywał w listach, publikowanych w prasie. W 1870 roku jedna ze spółek kolejowych wydała publikację, która wyszczególniała poszczególne kursy, które pozwoliłyby okrążyć Ziemię w 77 dni i 21 godzin. Verne przyznał, że inspiracją dla niego było gazetowe ogłoszenie Thomasa Cooka, który w 1872 roku zorganizował pierwszą wycieczkę dookoła świata dla turystów.

Wielu ludzi postanowiło podążyć śladami fikcyjnej postaci i okrążyć światKomentarze

    8 + 4 =