Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

W 80 dni dookoła świata - „W 80 dni dookoła świata” jako przykład powieści podróżniczo-przygodowej

W 80 dni dookoła świata” jako przykład powieści podróżniczo-przygodowej

„W 80 dni dookoła świata” Juliusza Verne'a należy do gatunku powieści przygodowej, który przez wiele dziesięcioleci był niezmiennie niezwykle popularny i trafiał do dużej liczby odbiorców, umożliwiając im przeżywanie niesamowitych wydarzeń razem z bohaterami. Powieść Verne'a opowiada o Filiaszu Foggu, angielskim dżentelmenie, który ze swoim kamerdynerem Passepartout wyrusza w podróż, której założeniem ma być okrążenie ziemi w przeciągu 80 dni. Główna oś dzieła opiera się właśnie na wątku podróży i to z niej wynikają wszystkie przygody, jakie napotkają bohaterowie na swojej drodze, dlatego utwór ten należy do gatunku powieści podróżniczo-przygodowej.

Zasadniczym elementem powieści tego typu jest już wspomniany wątek podróży. Bohaterowie „W 80 dni dookoła świata” przemierzają Europę, Indie, Chiny, Japonię i Amerykę, odwiedzając miasta takie, jak Paryż, Suez, Bombaj, Allahabad, Kalkuta, Hong Kong, Jokohama, San Francisco i Nowy Jork. Dzięki bogatym opisom i wprowadzeniom do poszczególnych rozdziałów czytelnik może wyobrazić sobie obcą i często egzotyczną rzeczywistość dalekich krain, zapoznać się z tamtejszymi obyczajami, tradycjami, religiami, poznać tamtejszą kulturę i mentalność ludzi. Passepartout, jeden z głównych bohaterów, jest szczególnie zainteresowany poznawaniem nowych krajów i często miasta, które zwiedza, poznajemy jego oczami. Szczegóły, jakimi raczy nas autor, czynią powieść bardziej wiarygodną i barwną. Autor nie zapomniał o tym, że każdy z odwiedzanych przez bohaterów krajów rozwijał się inaczej, z czego wynikły różnice w środkach transportu, jakie mieli do dyspozycji. Najczęściej były to kolej bądź statki, jednak w razie konieczności nie wahaliKomentarze

    3 + 6 =