Wątki:
-
podróż dookoła świata – jest ona głównym tematem powieści i to z niej wynikają wszystkie przygody bohaterów i inne wątki. Wątek ten pojawia się w momencie, gdy Fogg rozmawia w klubie „Reforma” ze swoimi partnerami do gry o artykule, w którym napisano, że możliwe jest, by okrążyć świat w 80 dni. Fogg zakłada się z nimi i natychmiast przygotowuje do wyruszenia w podróż. Osiągnięcie zamierzanego celu staje się motorem do wszelkich jego działań, jednak wrodzone poczucie honoru, odwaga i lojalność czasem nakazują mu zboczyć nieco z obranego kursu, by np. uratować Audę czy odnaleźć porwanego Passepartout. Bohaterowi dzięki pomocy przyjaciół udaje się zwyciężyć zakład i okrążyć świat w 80 dni, chociaż, jak zauważa Passepartout, gdyby nie straty czasu, wynikające z różnych przygód, udałoby im się dokonać tego w krótszym terminie.
-
podejrzenie Fogga o bycie złodziejem – w Anglii pojawia się ono, kiedy z Suezu przybywa żądanie wydania nakazu aresztowania bohatera, który przez detektywa Fixa został rozpoznany jako człowiek, który dokonał kradzieży pieniędzy z banku. Detektyw Fix przez większą część powieści podąża śladami Fogga, bądź podróżuje bezpośrednio z nim, ponieważ wciąż chce go aresztować. W końcu dochodzi do wniosku, że najlepszym sposobem na to, by najszybciej tego dokonać, będzie pomoc bohaterowi w wygraniu zakładu.
-
rozwój charakteru Fogga – początkowo bohatera poznajemy jako stereotypowego Anglika, którego nie poruszy nawet trzęsienie ziemi i jest zimny niczym martwy pingwin. Wydaje się, że Fogg jest mechanizmem, a nie człowiekiem, ponieważ zawsze działa rutynowo i zgodnie ze swoimi planami. Nie interesuje go wcale poznawanie świata i podróżuje tylko po to, by wygrać zakład. Kiedy w Indiach postanawia uratować Audę, skazaną na śmierć na stosie pogrzebowym, zauważamy, że jest człowiekiem wrażliwym, odważnym i honorowym, który nie waha się wystawić siebie na niebezpieczeństwo, by pomóc bezbronnej osobie. Podarowanie słonia przewodnikowi pokazuje, że jest hojnym i dobrym człowiekiem, który potrafi okazywać wdzięczność za wyświadczoną pomoc. W Jokohamie poszukuje Passepartout, który, nie posiadając pieniędzy, nie mógłby poradzić sobie sam w obcym mieście i kraju. Pokazuje to, że Fogg nie traktuje już swojego sługi tylko jako pracownika, ale zaczął uważać go za przyjaciela. Świadczy o tym zwłaszcza poświęcenie, jakiego dokonał, by uratować Passepartout z rąk Indian. W końcu bohater zakochuje się w Audzie, co jest dowodem na to, że nie jest tak zimnokrwisty, jak wszyscy przypuszczali. Chociaż pozostał opanowany i nieszczególnie ekspresyjny, przyjął, że w życiu od pieniędzy ważniejsza jest miłość.
-
miłość Audy i Fogga – przez większą część powieści wydaje się, że rozgrywa się ona tylko ze strony ocalonej Hinduski. Szybko zaczyna ona odczuwać do Fogga coś więcej, niż tylko wdzięczność za uratowanie jej życia. Passepartout zauważa to niemal od razu i bardzo chce, aby i jego pan odwzajemnił to uczucie, jednak Fogg pozostaje niezmiennie opanowany jak skała i sprawia wrażenie, jakby do Audy nie czuł nic więcej poza szacunkiem i przyjaźnią. Dopiero po powrocie do jego domu w Londynie, kiedy Auda nie chce już dłużej czekać na jakiś ruch z jego strony i sama prosi, by ożenił się z nią, okazuje się, że Fogg odwzajemnia jej miłość.