Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

W 80 dni dookoła świata - Charakterystyka Filiasza Fogga

Bohater prawdopodobnie do końca życia wiódłby taki żywot - regularny jak w zegarku i przewidywalny niczym deszcze zenitalne - gdyby nie zakład, który niespodziewanie podejmuje pewnego zwyczajnego dnia, bynajmniej nie z chęci zyskania pieniędzy, a aby udowodnić swoją rację. Podróż dookoła świata odmienia jego życie i pozwala wydobyć na światło dzienne inne cechy jego charakteru, takie jak odwaga, konsekwentne dążenie do celu i nieuciekanie przed konfrontacjami. Na początku trasy wciąż jest znanym nam już panem Foggiem, którego nie wzrusza to, że jego służący zostawił w ich domu włączony gaz i na wieść o tym spokojnie odpowiada, że Passepartout będzie musiał pokryć koszt gazu po powrocie. Przy postojach w kolejnych miastach zauważamy, że bohatera ani trochę nie interesuje poznawanie świata, który przemierza, co pogłębia wrażenie, iż jest on człowiekiem bez wyobraźni. Dopiero w Indiach czytelnik może zaobserwować nowe cechy jego charakteru, kiedy to zdecydował się uratować młodą kobietę, która miała zostać żywcem spalona na stosie pogrzebowym jej zmarłego męża. W ostatniej chwili pan Fogg chciał nawet rzucić się jej na pomoc, mimo tego, iż z pewnością sprowadziłby tym na siebie śmierć ze strony kapłanów, a powstrzymała go tylko siła jego towarzyszy, którzy zdołali go przytrzymać. Dzięki jego uporze i pomysłowości Passepartout udało się ocalić piękną Audę.

Dalej zauważamy, iż Fogg jest człowiekiem hojnym i sprawiedliwym. Z wdzięczności za usługi, jakie oddał mu hinduski przewodnik, podarował mu słonia, którego kupił wcześniej za dwa tysiące funtów. Kiedy zadecydowano, że pani Auda pojedzie z bohaterami aż do Europy, nakazał swemu służącemu, aby ten zakupił dla młodej kobiety wszystko, co tylko jest jej potrzebne, nie zważając na koszty.Komentarze

    7 + 9 =