Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

W 80 dni dookoła świata - streszczenie

jakieś głosy. Parsee poszedł sprawdzić, co to takiego, i po powrocie oznajmił, że natknęli się na procesję Brahminów, i najlepiej będzie, jeżeli unikną ich spotkania.

Wkrótce bohaterowie ujrzeli procesję, która, wedle sir Cromarty'ego, skierowana była ku czci bogini Kali. Kapłani tańczyli wokół jej posągu oraz prowadzili zataczającą się młodą kobietę o jasnej karnacji, a także nieśli ciało zmarłego. Parsee wyjaśnił, że kobieta zostanie zmuszona do popełnienia samobójstwa i że została odurzona opium. Fogg zauważa, że jest o 12 godzin do przodu, więc podróżnicy postanawiają spędzić ten czas na ratowaniu niewinnej ofiary.


Rozdział 13

Czwórka bohaterów ochoczo zabrała się do ratowania nieszczęsnej kobiety. Parsee opowiedział, iż była ona słynną pięknością o imieniu Auda, córką kupca z Bombaju, która została osierocona i wydana za mąż wbrew jej woli za starego radżę Bundelcundu. Po śmierci władcy próbowała uciec, by nie zostać zmuszoną do spełnienia okrutnej tradycji, ale została złapana. Podkreślił, że uratować ją będą mogli tylko w nocy, ponieważ o świcie zostanie powiedziona na stos pogrzebowy. Chcieli zabrać ją z pagody, w której była przetrzymywana, jednak budowla była dobrze strzeżona. Wyglądało na to, że nie są w stanie pomóc kobiecie, ale Fogg mimo wszystko postanowił poczekać do rana, aby zobaczyć, czy może wtedy nie nadarzy się okazja odbicia niewiasty. Nagle jakaś myśl przyszła Passepartout do głowy i oddalił się on od reszty podróżników.

Nadszedł ranek. Procesja powiodła kobietę na brzeg rzeki, gdzie umieszczono stos pogrzebowy, na którym spoczywało ciało radży. Półprzytomną kobietę umieszczono obok niego i podpalono zebrane drewno. Pan Fogg chciał rzucić się kobiecie na ratunek, jednak sir Cromarty i ParseeKomentarze

    4 + 4 =    
~ Kajiu-fox
2022-05-10 18:17:41
nie dostane nieprzygotoania tym razem
~ Kajiu-fox
2022-05-09 17:03:27
bardzo dziękuje, nie dostane Pały na kartkówce :)