Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

W 80 dni dookoła świata - streszczenie

godzinie ósmej, mniej więcej 15 mil za Rothal, w miejscu, gdzie ujrzeć można było tylko chatki robotników. Konduktor nakazał wszystkim pasażerom wysiąść. Pan Fogg i sir Cromarty nie wiedzieli, o co chodzi, więc Passepartout poszedł na szybki zwiad. Okazało się, że odcinek kolei od tego miejsca do Allahabadu nie został jeszcze położony, więc pasażerowie muszą dostać się do tego miasta w jakiś inny sposób, a tam dopiero przesiądą się w pociąg do Kalkuty. Pan Cromarty i Passepartout byli tym faktem bardzo zirytowani, a pan Fogg spokojnie poszedł rozejrzeć się za jakimś środkiem transportu. Jednak to Passepartout znalazł sposób na dalszą podróż - odnalazł słonia o imieniu Kiouni, który stał przy jednej z chat. Jego właściciel nie chciał wynająć podróżnikom zwierzęcia, więc pan Fogg kupił je za dwa tysiące funtów. Ich przewodnikiem został Parsee, młody, inteligentny Hindus, któremu zaproponowano hojną zapłatę. Podróżnicy zasiedli na grzbiecie słonia, a ich przewodnik usadowił się na karku zwierzęcia.


Rozdział 12

Aby skrócić podróż Parsee wybrał drogę przez las, dzięki czemu zyskają dwadzieścia mil. Przemierzali tereny zwane Bundelcund, które zamieszkiwali hinduscy fanatycy, oddający się okrutnym praktykom religijnym, dlatego przewodnik popędzał zwierzę na widok każdej grupy ludzi. Passepartout podczas podróży zastanawiał się, co też jego pan zrobi ze słoniem, kiedy dotrą do Allahabadu. Bohaterowie zatrzymali się o ósmej wieczorem i przenocowali w zniszczonym, opuszczonym domu. Tego dnia przemierzyli około 25 mil, i następnego dnia będą musieli pokonać taką samą drogę. Wyruszyli o szóstej rano i około południa dotarli do wioski Kallenger nad brzegiem Gangesu. Byli wówczas w połowie drogi. Słoń zatrzymał się nagle, kiedy do ich uszu dobiegłyKomentarze

    2 + 3 =    
~ Kajiu-fox
2022-05-10 18:17:41
nie dostane nieprzygotoania tym razem
~ Kajiu-fox
2022-05-09 17:03:27
bardzo dziękuje, nie dostane Pały na kartkówce :)