Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Uczniowie Spartakusa - streszczenie

Na targu niewolników

Na rynku niewolnicy szli skuci łańcuchami – dzieci, kobiety i mężczyźni. Kalias zajął miejsce obok matki, pragnął uciec. Niewolników upiększano. Ich właścicielem był Gajusz Wibiusz. Obok niego stał Germanin Gannikus. Przybyli kupujący. Sprzedano matkę Kaliasa – Arsinoe. Została kupiona przez najbogatszego człowieka w Rzymie. Natomiast Kalias został sprzedany za cztery tysiące. Rozłączono ich.

U nowego pana

Kalias jechał ze swym nowym opiekunem, który powiedział, że jest viliciusem u pana Kwintusa Waryniusza, a to oznacza, że jest zarządcą jego włości. Kalias ma trzynaście lat. uczył się przez siedem lat. Opiekun dał mu coś do jedzenia i picia, oznajmił, że będzie siedział u stóp pana i wypełniał jego rozkazy. Dojechali. Po paru godzinach był najedzony, umyty i natarty wonnymi olejkami. Spokojnie poddawał się nowym obowiązkom. Zaprzyjaźnił się z Febusem, natomiast z Delicjuszem był w nienajlepszych relacjach. Czas wolny od ćwiczeń spędzał na poznawaniu domu. Któregoś dnia przyjechał pan i rozpoczęła się uczta. Kalias usługiwał bratankowi pana, Markowi. Kiedy miał podać wino, Delicjusz podstawił mu nogę i przewrócił się, a wino wylało się na białą tunikę Marka. 

Wieczorem Kaliasa wyprowadzono gdzieś w pole. Otworzono drzwi i wepchano go do środka. Potem wszyscy wyszli na zewnątrz, dostali coś do jedzenia. Kalias miał paść świnie. Chłopcu wytłumaczono, jak ma wyglądać opieka nad trzodą. Chory, którego zastępował, umarł po trzech dniach. Nauczył się już trochę obchodzić ze zwierzętami, ale przyszła klęska. Któregoś dnia zobaczył, że dwie maciory są chore. Na drugi dzień przyjechał subvilicus po świnię. Wszystkie były chore. Kalias uciekł z kulawym psem Bubo. 

W drodze

Przespał cały dzień. Stwierdził, że nocami


Komentarze

    9 + 1 =    
~ 352283
2023-04-08 10:00:12
Wіtаmǃ!!
Вуć może mоja wіаdоmоść jеst zbyt sреcyfiсzna.
Αle moϳa starsza ѕіоѕtrа znаlаzła tutaj wsраniаłegо mężczyznę і mаją świеtnу związek, ale со ze mną?
Μаm 23 lat, Nаtаlіа, z Сzeсh, znam ϳęzуk angіelѕkі równіeż
I... lepiej рowіedzіеć tо оd razu. Jеstem bіѕekѕuаlny. Nіe ϳеstеm zazdroѕnу о inną kobіetę... zwłаszсza ϳеśli kochаmу sіę razеm.
Αch tаk, gotuϳę bardzo smасznieǃ i kochаm niе tуlko gоtować ;))
Im рrаwdziwa dziewczyna і ѕzuka рowаżnеgо і gorącеgo zwіązku...
Ԝ każdуm razіe, możеsz znаlеźć móϳ рrofil tutаϳ: http://sumerfore.tk/usr-58999/
~ lol
2022-02-27 20:24:52
niezłe nawet świetne