Symbole:
-
Ojciec – symbol odchodzącego świata, który wraz z Ojcem wycofuje się z rzeczywistości i w końcu umiera.
-
Dom – powinien stanowić schronienie dla człowieka przed światem, lecz dla bohaterów jest miejscem równie niesamowitym, pełnym tajemniczych zakamarków.
-
Księga – symbol wszelkiego życia, wszystkie dni zapisane są od dawien dawna w Księdze, i aby poznać jej dalszy ciąg, należy przebrnąć przez mit, jakim jest świat dzieciństwa.
-
Sklep – Ojciec i matka sprzedają w nim kolorowe, piękne tkaniny. Symbolizuje świat pragnień, trudnych do spełnienia marzeń.
-
Sklepy cynamonowe – bohater wspomina je, kiedy nocą przemierza miasto. Sklepy te oferowały oryginalne, niespotykane produkty, kusiły orientalnymi zapachami i atmosferą niesamowitości. Były otwarte do późnej nocy, lecz w trakcie trwania utworu jest ich już coraz mniej. Symbolizują świat, który odchodzi, pełen magii, tajemniczości, spokoju, na rzecz nowoczesności, która jest tandetna, fałszywa i pozbawiona ludzkich uczuć.
-
Ptaki – sprowadza je Ojciec, stają się jego kolejną fascynacją i jego dziełem stworzenia. Z daleka wydają się piękne i kolorowe, z bliska okazują się być zdeformowanymi istotami, niezdolnymi do życia, nawet złożonymi z różnych martwych przedmiotów. Symbolizują niemoc twórczą, brak zdolności człowieka do tworzenia rzeczy doskonałych.
-
Labirynt – wiele miejsc w utworze przyjmuje jego formę: dom, kiedy chłopiec błądzi w nim, miasto nocą i podczas wichury, gimnazjum bohatera, do którego trafia niespodziewanie. To niesamowite miejsca, w których łatwo zgubić się. Labirynt jest odwiecznym symbolem dążenia do prawdy, może też oznaczać ucieczkę od rzeczywistości.