Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Sklepy cynamonowe - streszczenie

Sierpień

Poznajemy świat, w jakim żyją bohaterowie. Ojciec bohatera - chłopca - każdego lata wyjeżdża do sanatorium, więc jego syn spędza wakacje w towarzystwie matki, brata i służącej, Adeli. Każdego popołudnia chodzi z matką na spacery po Drohobyczu. Na wysypisku, porośniętym chwastami, na którym znajduje się stare łóżko, mieszka Tłuja, chora psychicznie dziewczynka, wykrzykująca niezrozumiałe słowa. Jej matką była głupia Maryśka, zajmująca się myciem podłóg.

W rodzinie chłopca znajduje się także wujek Marek i ciotka Agata, para z trójką dziećmi: nastoletnią, wstydliwą Łucją i dorosłym Emilem, karciarzem. Agata, kobieta o bujnych kształtach, gardzi swoim mężem, ponieważ uważa go za słabego i przeciętnego. Łucja jest dorastającą panną, zaś Emil pokazuje bohaterowi obrazki z gołymi paniami i panami w dziwnych pozach, które trzyma w portfelu.


Nawiedzenie

Dom rodzinny bohatera, stara kamienica, przypomina labirynt, jest bardzo tajemniczy, pełen zakamarków, skrytek, luster. Narrator często gubi się w nim i nie potrafi zapamiętać, które pokoje są, a które nie są wynajęte. Matka i Adela zaniedbują dom. Matka bohatera prowadzi sklep bławatny, ojciec spędza większość czasu w domu, prowadzi rachunki i tylko czasami schodzi do sklepu, by obudzić subiektów, którzy mieszkają w sąsiednich pokojach. Ojciec podupada na zdrowiu i wieczorami miewa nieprzewidziane ataki szału. Jest ekscentrykiem i miewa przedziwne pomysły. Któregoś razu kłóci się z Bogiem i od tego czasu jego stan pogarsza się jeszcze bardziej. Ojciec wycofuje się w świat nierzeczywisty, znika z pola widzenia domowników na całe dnie, zaszywa się w dziwnych miejscach, zajmuje przeglądaniem zapomnianych bibelotów. Mizernieje i maleje.


Ptaki

Jest zima. Ojciec znalazł sobie nową pasję, którą są zwierzęta. Sprowadza do domu ptasie


Komentarze

    7 + 2 =    
~ Ewa
2022-04-05 14:26:20
Dziękuję. Bardzo pomocny materiał