Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Jürgen Stroop - charakterystyka • Rozmowy z katem

Urodził się w Detmold, stolicy księstwa Lippen. Był synem szefa policji. Matka była zagorzałą katoliczką. Nie był zbytnio zdolnym uczniem, toteż ukończył jedynie szkołę podstawową. Był jednak bardzo sumienny i dokładny - wyróżniał się w ćwiczeniach kaligraficznych. Wysportowany.

Jako ochotnik wziął udział w I wojnie światowej. Po zakończeniu wojny powrócił do Detmold, gdzie pracował jak niewykwalifikowany pracownik urzędowy. Ożenił się z córką pastora, dzięki czemu wzrósł jego status społeczny i znacznie poprawił się stan posiadania.

W 1923 wstąpił do ugrupowań hitlerowskich. Szybko piął się po kolejnych szczeblach kariery. Zawsze podporządkowywał się rozkazom. Wierny Rzeszy i Hitlerowi.

Został oddelegowany tajnym rozkazem do likwidacji getta przez samego Himmlera, który zresztą bardzo go cenił. W Wielkiej Akcji zlikwidował ponad 56 tysięcy Żydów, z czego był dumny. Nie okazywał skruchy.

Później przeniesiony do Niemiec. Powierzonym mu okręgiem rządził twardą ręką. Był niezwykle okrutny. Pod koniec wojny organizował działalność Werwolfu. Do końca wierzył w wygraną Niemców. Ich klęską obarczał tych, którzy spiskowali przeciwko Hitlerowi. Uważał, że należało ich zgładzić od razu. Po zamachu na Hitlera brał udział w akcji likwidacyjnej wrogów Rzeszy. Bestialsko obchodził się ze spiskowcami. Przy okazji załatwiał swoje prywatne porachunki.

Był też winien mordu na amerykańskich pilotach, którym przysługiwał status jeńców wojennych.  Pod koniec wojny schwytany przez Amerykanów. Osądzony w procesie w Dachau i Warszawie. Dwukrotnie skazany na śmierć. Karę wykonano 6 marca 1952 roku.