Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Rozmowy z katem - Czas i miejsce akcji

Bezpośrednia akcja ma miejsce  po wojnie i obejmuje okres kilku miesięcy, które Moczarski spędził w jednej celi z dwoma zbrodniarzami hitlerowskimi. Pośrednio akcja obejmuje całe życie Stroopa od jego dzieciństwa aż do momentu, w którym został złapany przez Amerykanów, osądzony i skazany na karę śmierci, którą wykonano w 1952 roku.

Bezpośrednim miejscem akcji jest cela mokotowskiego więzienia, gdzie Moczarski przebywa ze Stroopem i Schielkem – zbrodniarzami hitlerowskimi. Pośrednio akcja rozgrywa się w wielu miejscach Europy. Począwszy od księstwa Lippe, w którym urodził się Stroop, przez Francję, Polskę, Galicję,  gdzie stacjonował w czasie I wojny światowej, aż do Grecji, Ukrainy, Węgrzech, Jugosławii i wielu innych miejsc, w których służył Stroop w czasie II wojny światowej. Centralnym punktem opowiadania jest jego dowództwo podczas likwidacji getta warszawskiego.