Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Rozmowy z katem - Problematyka

Podstawowym problemem „Rozmów z katem” jest ukazanie mentalności typowego zbrodniarza hitlerowskiego, jakim był Jürgen Stroop. Moczarski relacjonuje kolejne etapy jego życia, które kształtowały jego późniejszą postawę.

Ukazuje funkcjonowanie machiny hitlerowskiej, metody dochodzenia do władzy i podporządkowania sobie ludzi w tym środowisku.

Autor nie ocenia czynów Stroopa, a jedynie relacjonuje je. Podaje motywy, które kierowały decyzjami Stroopa, by zachować się tak, a nie inaczej. Wskazuje na aspekt typowo poddańczej osobowości Stroopa, który nigdy nie analizował rozkazów. Po prostu je wykonywał. Gloryfikował Hitlera i innych czołowych nazistów.

Drugą kwestią poruszaną w „Rozmowach” jest sprawa żydowska. Moczarski ukazuje kolejne etapy kształcenia Stroopa, które miały przygotować go do „wyższego zadania” ,czyli przeprowadzenia Grossaktion – akcji likwidacyjnej getta warszawskiego.