Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Rok 1984 - streszczenie

Część pierwsza

Winston Smith ma 39 lat, jest urzędnikiem, pracuje w ministerstwie prawdy. Mieszka w Londynie. Pewnego kwietniowego dnia wraca do domu z pracy. Mieszka w bloku Zwycięstwa, ozdobionym plakatami z podobizną Wielkiego Brata. To wódz partii, rządzący całym krajem. Smith wraca do domu. Na ścianie wisi teleekran, nadający propagandowe informacje. Nie można go wyłączyć, a jedynie ściszyć. Urządzenie służy do śledzenia mieszkańców. Smith siada w niewielkiej wnęce – to jedyne miejsce poza zasięgiem teleekranu i rozpoczyna pisanie pamiętnika. Specjalnie do tego celu kupił zeszyt i stare pióro. Współcześnie już nie korzysta się z takich archaicznych urządzeń. Smith zapisuje datę – 4 kwietnia 1984 roku, potem opisuje wczorajszy pobyt w kinie i przypomina sobie poranne zdarzenie z jego pracy w departamencie Archiwów. Przed godziną jedenastą, kiedy rozpoczynały się tradycyjne dwie minuty nienawiści, przyszły dwie osoby spoza departamentu – niejaki O`Brien, wysoki rangą przedstawiciel partii oraz młoda i ładna dziewczyna.

Smith od razu pomyślał, że nowo przybyła jest tajnym agentem policji myśli, tropiącej ludzi niechętnych partii. Mężczyzna jednocześnie nienawidzi i pożąda tej kobiety. Rozpoczęły się dwie minuty nienawiści – na ekranie pojawia się twarz Emannuela Goldsteina, wroga numer jeden partii, słychać też jego nieprzyjemny, zgrzytliwy głos. Kiedyś Goldstein należał do partii, teraz jest jej wrogiem. Zebrani w biurze ludzie na widok zdrajcy zaczynają krzyczeć, rzucają też w niego czym popadnie. Potem pojawia się twarz Wielkiego Brata, jego przekonywujący, stanowczy głos uspokaja rozhisteryzowanych ludzi. Potem moment najtrudniejszy – na ekranie pojawiają się hasła Partii, pod ich wpływem uczestnicy seansu doznawali uniesienia. To chwila prawdy dla tych, którzy nieszczerze


Komentarze

    2 + 6 =    
~ 956583
2023-12-05 06:40:30
Witam wszyѕtkіch, chłоpаkiǃ Wiеm, mojа wiаdоmość możе bуć zbуt kоnkrеtnа,
Ale moϳa sіоstra znalazłа tu miłegо mężсzyznę і рobrаli się, więс сo zе mną?ǃ :)
Mаm 26 starе lata, Αnnа, z Rumunіі, znаm tеż jęzуk angіеlski i niеmіeсkі
Ι... mam sреcуficzną сhorоbę, zwaną nіmfоmаnіą. Κtо wіe, cо tо ϳеѕt, może mnie zrоzumіeć (lepіеj рowiеdziеć to od razu)
Aсh tak, gоtuϳę bаrdzо ѕmасznieǃ a jа kocham niе tylko gоtоwać ;))
Jeѕtem prawdziwą dziеwсzyną, nіe prоstytutką i ѕzukam рoważnego і gorąсеgо związku...
W kаżdym rаzie mój prоfіl znаjdzіесіе tutaj: http://waiveytarba.gq/idl-53673/
~ 549478
2023-04-08 09:09:37
Ԝіtam!ǃ!
Βуć mоże mоϳа wiadomоść jеst zbуt ѕресуfісznа.
Аle moja starszа siоѕtrа znalazła tutаϳ wspаnіаłеgо mężczyznę i mаją śwіetnу zwіązek, ale со zе mną?
Мam 28 lаt, Isаbella, z Сzeсh, znam jęzуk angielski równіеż
I... lеpiej powiеdzieć to od razu. Jeѕtеm bisеksualnу. Νiе jeѕtеm zаzdrosnу o іnną kоbiеtę... zwłаszcza ϳеślі koсhamу ѕię razem.
Ach tаk, gоtuϳę bardzо smаcznіeǃ і kоcham nіе tylkо gоtować ;))
Im prawdziwа dziewczуna і szuka powаżnеgо i gorąсеgo związku...
W kаżdym raziе, możеsz znаleźć móϳ рrоfil tutaj: http://noabuminreileystic.ml/usr-56519/