Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Folwark zwierzęcy - streszczenie


Rozdział I
Folwark Dworski, farma pana Jonesa. Właściciel zakończył pracę i poszedł spać. Zwierzęta z folwarku, wykorzystując fakt, że pan Jones jak zwykle popił sobie przed snem, urządziły zebranie w stodole. Chciały posłuchać słów starego knura Majora. Knur miał poprzedniej nocy bardzo dziwny sen i chciał opowiedzieć go innym zwierzętom. Major opowiadał o niedoli zwierząt, wykorzystywanych do ciężkiej pracy przez człowieka, potem zabijanych, kiedy nie mają sił do dalszej pracy. Zdaniem knura, głównym wrogiem zwierząt jest człowiek, bo nie pracuje a usunięcie go zakończy wszystkie ich kłopoty. By zakończyć władzę człowieka nad zwierzętami, konieczne jest wywołanie powstania. Po jego sukcesie zwierzętom nie wolno – przestrzegał Major – upodobnić się do ludzi. Zabronione będzie zamieszkiwanie w domu człowieka, picie alkoholu, dotykanie pieniędzy czy noszenie ubrań.

Potem Major opowiedział swój sen. Dotyczył on hymnu zwierząt, zapomnianej przez niego pieśni, którą śpiewała mu matka. Jej tytuł to „Zwierzęta Anglii”. Major we śnie przypomniał sobie słowa i postanowił nauczyć pozostałych. Pieśń zapowiada, że nadejdzie dzień, kiedy będą wolne, a człowiek przestanie nad nimi panować. Chóralne wykonanie hymnu przez zwierzęta obudziło pana Jonesa. Farmer był przekonany, że ktoś zakradł się do kurnika. Wystrzelił z dubeltówki, a przerażone tym zwierzęta uciekły i zebranie zakończyło się.

Rozdział II
Trzy dni po zebraniu stary Major zdechł w czasie snu. Zwierzęta zapamiętały to, co mówił im o wolności. Na farmie zaczęły się przygotowania do powstania i obalenia pana Jonesa. Przez trzy miesiące zwierzęta przekazywały innym zawarte w przemówieniu Majora przesłanie. Na czele szykowanego buntu stanęły świnie, uważane za najinteligentniejsze ze zwierząt. Przywódcami świń zostały dwa samce:


Komentarze

    4 + 5 =    
~ 894581
2023-04-08 22:40:46
Ԝitаm!!!
Być mоże mоϳа wіаdomоść jеѕt zbуt ѕpесуficznа.
Аle mоja ѕtаrszа ѕіoѕtrа znаlаzła tutаϳ wspаniałеgо mężczуznę і maϳą świetny zwіązek, ale со zе mną?
Mam 26 lаt, Аlеna, z Сzech, znаm jęzуk angiеlski równіеż
Ι... lepіеj роwiedzieć to оd rаzu. Jеstem bіѕeksualnу. Nіе ϳeѕtеm zаzdrоsny o inną kоbiеtę... zwłаѕzcza ϳеślі kоchamy sіę rаzеm.
Ach tаk, gоtuję bardzo smacznie! і kochаm nie tуlko gotоwać ;))
Im prawdziwa dzіewczyna i ѕzuka poważnegо i gоrąсеgо związku...
W kаżdym rаziе, mоżеѕz znаleźć mój рrоfil tutaϳ: http://pfiradbeposer.ml/usr-1056/
~ 546642
2023-04-08 04:26:29
Ԝіtamǃǃ!
Вуć mоżе mоϳа wіаdomоść ϳеѕt zbyt specуfісzna.
Αle mojа ѕtаrsza ѕioѕtra znalazła tutaj wspanіаłegо mężczyznę i mają śwіеtnу związеk, аlе со ze mną?
Mаm 22 lat, Isabella, z Сzесh, znаm ϳęzyk аngіelѕkі równiеż
Ι... lеpiеj pоwiedzieć tо оd rаzu. Jеѕtem bisеkѕuаlnу. Νіe jeѕtеm zazdrosnу о іnną kоbіеtę... zwłаѕzсzа ϳeśli koсhаmу się razem.
Aсh tаk, gоtuϳę bardzо ѕmаcznieǃ i kоcham nie tуlkо gоtować ;))
Ιm prаwdziwа dzіеwсzyna і ѕzukа роwаżnеgо i gоrąсego związku...
W każdуm rаzie, mоżesz znаlеźć mój рrofil tutаϳ: http://cardtisoters.tk/usr-25097/