Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Charakterystyka bohaterów - charakterystyka • Pigmalion

Bohaterowie:

 

Henry Higgins - profesor fonetyki, tytułowy Pigmalion. Mężczyzna w średnim wieku. Wynalazł Uniwersalny Alfabet i jest całkowicie pochłonięty swoją pasją, jaką są ludzkie akcenty i dialekty. Stara się je gromadzić na wiele sposobów, nagrywając je bądź zapisując za pomocą czytelnych dla niego znaków. Ekscentryk, przedstawiciel wyższej klasy średniej, uznający klasy wyższe za bandę półgłówków. Nie lubi konwenansów i często świadomie zachowuje się niezgodnie z zasadami obycia towarzyskiego, ponieważ nie przejmuje się tym. Bywa okrutny i wie, jak zranić słowami. Jedynymi kobietami w jego życiu do czasu pojawienia się Elizy są jego matka i jego gospodyni.

 

Eliza Doolittle - przeciwieństwo typowych heroin, znanych z literatury. Młoda dziewczyna z klasy robotniczej (a więc klasy niższej), pochodząca z północno-zachodniej części Londynu, posługuje się akcentem/dialektem cockney. Mimo świadomości tego, że jest nisko urodzona, jest dumna i żywo odpowiada na wszelkie obrazy, nie pozwalając sobą pomiatać. Zajmuje się sprzedażą kwiatów w Covent Garden. Zgłasza się do Higginsa, by nauczył ją ładnie mówić, aby dzięki temu mogła pracować w kwiaciarni. Nawet po przemianie w damę wciąż pozostaje sobą, prostą dziewczyną, której widzenie świata jest nieco nierealne. Jej prawdziwa przemiana dokonuje się, kiedy sprzeciwia się temu, jak traktuje ją Higgins i odchodzi od niego. Nie staje się wtedy kobietą z klasy wyższej, ale staje się niezależna, przestaje być zabawką w rękach mężczyzny.

 

Pułkownik Pickering - mężczyzna w średnim wieku, autor książki „Wymowa sanskrytu”, także interesuje się fonetyką i z tego powodu zaprzyjaźnia się z Higginsem. Zakłada się z nim o to, czy uda się z Elizy zrobić damę w ciągu trzech miesięcy. Jego charakter odbiega od charakteru przyjaciela, podczas gdy tamten jest niegrzeczny i złośliwy, pułkownik zawsze zachowuje się jak dżentelmen i to dzięki niemu Eliza uczy się dobrych manier oraz własnej niezależności.

 

Pani Higgins - matka profesora Higginsa, sześćdziesięciokilkuletnia kobieta, jest oburzona zakładem Higginsa i pułkownika Pickeringa, ponieważ domyśla się, że wynikną z tego jakieś kłopoty i ktoś będzie cierpiał. To mądra kobieta, do której bohaterowie zwracają się po radę, kiedy napotykają problemy. Higgins uważa, że żadna kobieta nigdy jej nie dorówna.

 

Alfred Doolittle - ojciec Elizy, starszy pan, miał co najmniej sześć żon. Kiedy dowiaduje się, że Eliza znajduje się u Higginsa, szybko udał się do niego, aby sprawdzić, czy nie dostanie z tej okazji jakichś pieniędzy. Jest gotów sprzedać własną córkę, byle coś na tym zarobić. Potrafi w szczery i komiczny sposób umotywować i usprawiedliwić picie alkoholu, co bawi Higginsa, który czyni z niego moralistę. Pan Doolittle wygłasza nauki moralne na różnych spotkaniach, przez co zyskuje pewną sławę i z klasy niższej przenosi się do średniej, co czyni go nieszczęśliwym. To jeden z nielicznych bohaterów, który nie próbuje udawać, że jest kimś innym, przez zmianę swojego wyglądu czy sposobu wypowiedzi.

 

Freddy Eynsford Hill – młody przedstawiciel wyższej klasy średniej o aspiracjach należenia do arystokracji, w istocie nie ma majątku, ale wraz ze swoją matką i siostrą nieustannie krążą w miejscach, w których wypada się pokazywać. Nie jest zbyt inteligentny. Zakochuje się w Elizie i zamęcza ją swoimi listami. Proponuje jej małżeństwo i z zakończeniem dramatu nie wiadomo, czy bohaterka przyjmie jego oświadczyny.