Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pamiętniki żołnierzy z batalionu Zośka - treść lektury

Książka zatytułowana „Pamiętniki żołnierzy z baonu Zośka” to zbiór relacji byłych żołnierzy batalionu Zośka, zapisanych w formie pamiętnika.

Książka jest poświęcona powstaniu warszawskiemu i zawiera dokładne opisy powstańczych zmagań jednego z młodzieżowych harcerskich batalionów, który przeszedł do historii pod nazwą Batalion Zośka. Są to wierne opisy pochodzące z lat 1945-1947. Autorami pamiętników są prócz dwóch osób: Jerzego Waleszkowskiego (pseudonim Ali) oraz Zygmunta Zbichowskiego (pseudonim Zygmunt)- którzy pełnili funkcje dowódców- zwykli żołnierze pełniący przede wszystkim funkcje dowódców drużyn czy też żołnierzy szeregowych.

Książka została podzielona na trzy części zatytułowane kolejno: Wola, Starówka, Czerniaków. Są to nazwy dzielnic warszawskich w których kolejno odbywały się walki czy też starcia powstańców. Potencjalnego odbiorcę przyciąga niesamowity realizm opisywanych scen i mających miejsce wydarzeń.