Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pamiętniki żołnierzy z batalionu Zośka - Bohaterowie

W tym wyjątkowym pamiętniku nie istnieją jakieś osobne charakterystyki poszczególnych bohaterów, bo pewnie nie starczyłoby miejsca i czasu na to by wymienić wszystkie postacie i szczegółowo je opisać. Jednakże na przykładzie opisów bohaterskiej postawy wszystkich tych postaci można wywnioskować, iż są to jednostki bardzo zdeterminowane. To garstka młodych przerażonych ludzi, którzy dostają do ręki broń, lub sami ją zdobywają i mimo, iż wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią, iż ta walka jest z góry skazana na niepowodzenie, to i tak się jej podejmują.

Są to bardzo bohaterscy młodzi ludzi, pewni tego w co wierzą. Nie jest w stanie ich powstrzymać przed żadnym ich ruchem ani śmiertelne przerażenie ani niewiara nikogo w powodzenie powstańców.

Można tutaj rozważać czy były to rozsądne postawy – przecież i tak w rezultacie powstańcy ostatecznie przegrywają. Ale nie są oni do końca przegrani – być może przegrywają w sensie fizycznym ale duchowo stają się o wiele bardziej silni niż ich rówieśnicy. Nabywają oni doświadczenia ale i pewnej wprawy w tym jak być prawdziwym Polakiem ale i prawdziwym człowiekiem, który zna swoją wartość i który za cenę życia pozostaje do końca wierny swoim ideałom.

To dobra lekcja dla tych wszystkich młodych ludzi, którzy tak bardzo szybko się poddają i nie chcą a nawet nie potrafią znaleźć jednego głównego celu w swoim życiu i dążyć do niego pomimo wszystko.