Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pamiętniki żołnierzy z batalionu Zośka - Symbolika i główne wątki utworu

Lektura książki zatytułowanej „Pamiętniki żołnierzy z baonu Zośka” to zbiór relacji żołnierzy oraz dowódców kompanii żołnierskich w czasie wydarzeń Powstania Warszawskiego. Książka jest przepełniona realizmem opisywanych przeżyć, uczuć i dziejących się wydarzeń. Widzimy w niej nie tylko bohatersko walczących i równie bohatersko ginących żołnierzy, ale także bohaterskie wyczyny dowódców, cywili oraz pełne heroizmu poświęcenie sanitariuszek. Wzruszające są momenty gdy opisywana jest śmierć kolejnych powstańców. Emocje które towarzyszą żołnierzom, udzielają się także samemu Czytelnikowi.

Realizmu dodają zamieszczone na końcu książki jako załączniki czarno-białe zdjęcia nawiązujące tematyką do opisywanych wydarzeń; spis poległych żołnierzy i dowódców plutonów oraz kompanii – wraz z datami i miejscem śmierci oraz krótkie notatki z niezmienionym stylem.

W mojej ocenie książka jest dość trudna do przeczytania ale gdy już uda się ją przebrnąć, Czytelnik ma wrażenie iż poznał prawdziwe oblicze Powstania Warszawskiego i przeżywał je razem z bohaterami.