Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Kubuś Fatalista i jego pan - Czas i miejsce akcji


Miejsce akcji nie jest w powieści dokładnie określone. Narrator wykorzystuje ten element struktury fabularnej do gry z czytelnikiem. Nie podaje bliższych informacji na temat przestrzeni, w której rozgrywają się zdarzenia, zmuszając odbiorcę, by sam ustalił miejsce pobytu bohaterów. Nie chodzi tutaj jednak o podkreślenie uniwersalności opisywanych sytuacji, co raczej o wskazanie na niewielkie znaczenie przestrzeni dla poszczególnych wątków. Najistotniejsze jest samo podróżowanie dwójki bohaterów i toczące się miedzy nimi rozmowy.

Podobnie potraktowany jest czas akcji. Narrator nie przykłada do niego wielkiej wagi, czasem nawet zmieniając wcześniej ustaloną chronologię. Mimo tego wnikliwy czytelnik może mniej więcej określić, kiedy rozgrywa się cała historia. W niektórych miejscach tekstu pojawiają się bowiem odwołania do wydarzeń historycznych lub znanych faktów z życia społecznego. Na przykład bitwa pod Fontenoy, w której Kubuś został postrzelony w kolano, miała miejsce w roku 1745, dlatego można podejrzewać, że główny wątek powieści osadzony jest w drugiej połowie XVIII wieku.