Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Kubuś Fatalista - charakterystyka • Kubuś Fatalista i jego pan


Główna postać powieści. Pochodził z warstwy chłopskiej. Dorastał w swojej rodzinnej wsi, potem zaciągnął się do wojska. Ranny w bitwie pod Fontenoy (rok 1745) Kurował się przez pewien czas w chłopskiej chacie, następnie przeniósł się na dalszą rekonwalescencje do zamku pana Desglandsa. Tam poznał Dyzię, swoją przyszłą żonę. Przystał na służbę do Pana i towarzyszył mu w podróży. Wyznawał filozofię, zgodnie z którą losy ludzkie są z góry dokładnie określone. Uwielbiał opowiadać wszelkiego rodzaju historię i pić dobre wino. Większość wydarzeń przyjmował z humorem, wierząc, że gniew na nic się nie przyda. Przecież i tak wszystko zapisane jest w górze.

Służący pana, mimo niskiego statusu społecznego - inteligentny, dodatkowo zaradny i sympatyczny. Kubuś potrafi poradzić sobie z każdym niepowodzeniem, nie załamuje rąk. Choć jest służącym, to wierzy w swoją wyższość wobec pana. Fatalista - określenie bohatera - oznacza, że wierzy w przeznaczenie, zapisane w gwiazdach lub wyznaczone przez Boga. Nie oznacza to, że godzi się ze swoją pozycją społeczną – wręcz przeciwnie - tłumaczy, iż jest bardziej inteligentny od swojego pana, bo tak miało być.