Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Księga dżungli - Motyw zwierzęcia

Świat zwierząt opisany w „Księdze dżungli” rządzi się swoimi własnymi prawami (na wzór świata człowieka). Zwierzęta tworzą swoją własną cywilizację, opierającą się na prawach i obowiązkach. Potrafią być troskliwe, opiekuńcze i wyrozumiałe. Mały Mowgli może liczyć na ich opiekę. Zwierzęta, podobnie jak ludzie, dzielą się na te, które przestrzegają prawa i te, którym jest ono obojętne. Shere Khan, szakal Tabaqui oraz gromada małp dobrowolnie wyłamują się spod prawa dżungli. Stąd przestroga Baloo przed małpami, które według niedźwiedzia nie zasługują na szacunek.

Zwierzęcy bohaterowie powieści to w większości istoty rozumne, troskliwe i znające swoje miejsce w hierarchii dżungli. Ratują życie małego chłopca i doprowadzają do spotkania Mowgliego z przedstawicielami jego własnego plemienia. Zwierzęta opisane w kolejnych opowieściach (,,Biała foka”, ,,Rikki-Tikki-Tavi”, ,,Słudzy jej królewskiej mości”) są ukazane jako przyjaciele i obrońcy człowieka bądź niesłuszne ofiary ludzkiego okrucieństwa.