Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Księga dżungli - Motyw okrucieństwa

Dżungla to miejsce dzikie i niebezpieczne. W dżungli najważniejsze jest przetrwanie. Aby żyć, większość zwierząt musi zabijać. Pomimo tego, zwierzęta decydują się na wychowanie chłopca, wykazując się tym samym nie tyle współczuciem, co posłuszeństwem wobec własnych praw. Baloo i Baghera, wbrew pragnieniom Shere Khana, przekonują o konieczności przygarnięcia maleństwa. ,,Byłoby hańbą zabijać nieowłosione szczenię” – straszy pantera.

Okrucieństwo jest wpisane w życie zwierząt, chociaż zabijają one tylko wtedy, gdy muszą. Wyjątkiem jest tu Shere Khan, który morduje chcąc pozbyć się silniejszego przeciwnika. W przeciwieństwie do zwierząt, ludzie zabijają z błahych powodów. Są okrutni, podstępni i zupełnie nieczuli – tak, jak myśliwi polujący na foki. Stado, w którym wychował się mały Kotik, nie wierzy w śmierć swoich towarzyszy. Wstrząsająca opowieść o pogromie młodych fok wydaje się zwierzętom zbyt okrutna, by była prawdziwa. Pod tym względem porównanie dwóch światów – ludzkiego i zwierzęcego – wypada zdecydowanie na niekorzyść ludzi.