Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Jutro klasówka - Problematyka

„Jutro klasówka” to zbiór 5 opowiadań autorstwa Edmunda Niziurskiego. Bohaterami opowiadania są m.in. Jarek Strzębski i Zbigniew Cykucki, którym udało się dostać do drużyny hokejowej i podpisać Umowę Sportową. W ten sposób spoczął na nich obowiązek zabezpieczenia innych kolegów przed zagrożeniem ze strony nauczyciela matematyki. Chcąc uniknąć klasówki z arytmetyki, bohaterowie wplątują się w szereg wydarzeń związanych z symulowaniem chorób. W końcu lądują u znachora, który „leczy” w okolicy starszych ludzi, nieświadomych jego sprytnych oszustw.

Utwór pełen jest humorystycznych scenek, a także dowcipu sytuacyjnego i słownego. Dowcip przewija się prawie w każdym dialogu, obrazuje go świetnie chociażby scenka przekręcania nazwisk bohaterów czy ich niektórych wypowiedzi.

Opowiadania niosą też pewne przesłanie – uczą empatii, zrozumienia innych ludzi, a także okazywania im szacunku, co jest niezwykle istotne w relacjach międzyludzkich.

Przez utwór niemal przez cały czas przewijają się refleksje na temat kłamstwa, a także tego, co składnia ludzi do kłamania. Autor stara się pokazać, że znachor, złodziej czy kłamca to również ludzie, którym należy się pomoc, szacunek i zrozumienie. Nigdy nie należy nikogo osądzać bez prób zrozumienia jego sytuacji i motywów. To właśnie dzięki szczerej rozmowie z kolejnymi bohaterami (znachor, kieszonkowiec, plantator buraków cukrowych) Jarek dowiaduje się, że postaci tych nie można wyłącznie potępiać i że nie są to postaci jednoznacznie negatywne. Chłopiec uczy się zauważać w nich również dobro, a nawet udziela im rad. Często też zadaje sobie retoryczne pytanie: „Czyżby i u oszustów były możliwe serdeczne uczucia?”.

Perypetie chłopców związane z chęcią uniknięcia klasówki składają się na lekką, momentami śmieszną i zabawną książkę. Choć powieść nie ma na celu moralizowania, jej lektura i poruszone w niej kwestie mogą dać dużo do myślenia, a zwłaszcza pokazać, jak istotne jest podejmowanie przynajmniej prób zrozumienia innych ludzi – również tych, którzy nie postępują właściwie. Jak się okazuje, w każdym – nawet w złodziejaszku czy zwykłym oszuście – mogą kryć się dobro i życzliwość.

Utwór Niziurskiego cechuje też wartka akcja i zaskakujące zakończenie, które sprawiają, że warto z całą stanowczością po niego sięgnąć i wynieść z jego lektury coś dla siebie.