Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Sposób na Alcybiadesa - streszczenie

Rozdział I

Główny bohater, Marcin Ciamciara, robiąc po maturze przegląd zeszytów i podręczników natrafia na brulion z napisem „Kasa”, w którym zawarty został spis wydatków paczki przyjaciół bohatera z czasów szkolnych. Przy pozycji SPOONA Marcin zaczyna wspominać. Snuje opowieść, przenosząc się pamięcią w czasy, kiedy to był uczniem klasy 8a.

Opowieść zaczyna się w gabinecie dyrektora zwanego Dyrem, który wyrzuca uczniom – Ciamciarze, Zasępie, Słabiszewskiemu zwanemu Słabym i Józiowi Pędzelkiewiczowi zwanemu Pędzlem, bezczeszczenie honoru szkoły – szkoły z tradycjami. Narrator, w osobie Ciamciary, przybliża dzieje szkoły, którą podobno założyła Komisja Edukacji Narodowej. Wśród jej zacnych absolwentów znaleźli się m.in. podróżnik po Oceanie Spokojnym Józef Puć i geolog Rączka.

Uczniowie 8a, których wychowawczynią była delikatna pani Lilkowska, po jej odejściu ze szkoły byli traktowani przez pozostałych nauczycieli ulgowo, gdyż wszyscy szanowali ich rzekomy smutek po utracie nauczycielki. Niestety w którymś momencie „ciało pedagogiczne” zapragnęło sprawdzić stan wiedzy uczniów 8a i przeżyło szok odkrywszy głębię ich niewiedzy. Z tego właśnie powodu dyrektor wezwał czterech przedstawicieli klasy, by udzielić im reprymendy i zmobilizować do nauki.

W trakcie tego spotkania do gabinetu wpadła osa. Dyrektor tak niefortunnie się od niej odganiał, że strącił rzeźbę – popiersie Katona. Rzeźba rozpadła się na kilka części, a że była w szkole od bardzo dawna, zapadła pełna napięcia cisza. Obecni w gabinecie nauczyciele zgodnie stwierdzili, że popiersie było brzydkie i nie ma co żałować rzeźby. Tylko nauczyciel historii, zwany Alcybiadesem, stwierdził, że weźmie rzeźbę i odda ją do sklejenia. Uczniom, dzięki incydentowi, pozwolono wrócić do klasy.


Rozdział II

Dyrektor postanowił sprawdzić


Komentarze

    5 + 3 =