Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Imię róży - streszczenie

mu ją wytłumaczyć i wpada na pomysł jak odnaleźć zaginioną księgę. Bencjusz przyznaje się, że oddał wolumin Malachiaszowi. Wilhelm i Adso rozmawiają z opatem, który domaga się zakończenia śledztwa. Wieczorem bohaterowie wchodzą do biblioteki i słyszą głuche uderzenia, ktoś jest w środku.

Dzień siódmy
Bohaterowie odkrywają tajne przejście i wchodzą do zamurowanej komnaty. W środku siedzi Jorge. Opowiada Wilhelmowi, że uwięził za drzwiami opata, który domyślił się, że to właśnie Jorge chroni jakąś tajemnicę biblioteki. Głuche uderzenia to właśnie próby uwolnienia się opata z pułapki. Jorge przyznaje, że przez całe lata ukrywał drugą księgę „Poetyki” Arystotelesa. Wilhelm kartkuje księgę w rękawiczkach, mówi ślepemu Jorge, iż wpadł na to, że mnisi ginęli od trucizny, jaką nasączone były karty księgi, a z palców przedostawała się na język, w czasie ślinienia stronic.

Wilhelm i starzec rozmawiają o księdze Arystotelesa. Jorge zaczyna ją rozrywać i niszczyć. Mnich ucieka. Po pokonaniu kilku sal Adso i Wilhelm osaczają starca, dochodzi do szarpaniny, Jorge przewraca kaganek, wybucha pożar. Ogień trawi nie tylko bibliotekę i gmach, ale również kościół, dormitorium i budynki gospodarskie. Pożar trwa trzy dni. Opactwo zostaje kompletnie zniszczone.

Streszczenie skrót
„Imię róży” opowiada o wydarzeniach w jednym z benedyktyńskich opactw w północnych Włoszech. Wydarzenie te rozegrały się w średniowieczu, na początku wieku XIV. Do opactwa przybywa franciszkanin Wilhelm z Baskerville i jego pomocnik, nowicjusz Adso. Wilhelm ma wziąć udział w spotkaniu z ludźmi papieża, by debatować nad kwestią ubóstwa Kościoła. Okazuje się, że w opactwie w tajemniczych okolicznościach giną mnisi.

Opat prosi Wilhelma o rozwikłanie tej sprawy. Wilhelm szybko orientuje się, że tajemnica kryje się w bibliotece,


Komentarze

    7 + 1 =