Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Imię róży - streszczenie

do niej przejścia. Kiedy Adso i Wilhelm wychodzą z biblioteki, niedaleko kuchni łucznicy przybyli z inkwizytorem pojmali Salwatora i dziewczynę. Bernard Gui oskarża ich o czary i spowodowanie serii morderstw w opactwie.

Dzień piąty
Członkowie obu stronnictw odbywają debatę o ubóstwie Jezusa. Dochodzi do sprzeczki. Seweryn mówi Wilhelmowi, że Berengar przed śmiercią był w szpitalu. Herbarz twierdzi też, iż znalazł księgę, którą mnich wyniósł z biblioteki. Wilhelm zamierza to sprawdzić, ale musi wrócić, by wziąć udział w debacie. Spór między minorytami a ludźmi papieża przerywają łucznicy, przynosząc wiadomość, że Seweryna znaleziono martwego. Herbarza ktoś zabił, a jego mikstury i leki zniszczył. Na miejscu zatrzymano mnicha Remigiusza, klucznika, ale ten zastrzega, że wszedł do pomieszczenia, kiedy zbrodni już dokonano. Wilhelm ogląda celę Seweryna. Bernard Gui przesłuchuje klucznika, okazuje się, że Salwator ujawnił, że Remigiusz należał do odłamu heretyków i otrzymał od ich przywódcy, Dulcyna, kilka listów. Przesłuchiwany klucznik przyznaje się do herezji, przyznaje się również do zabijania mnichów.

Przesłuchanie klucznika niweczy szanse na porozumienie się minorytów i ludzi papieża. Wilhelm radzi Hubertynowi, by jak najszybciej uciekał z opactwa. Bencjusz przyznaje się, że przejął księgę, którą próbował znaleźć Wilhelm w celi Seweryna. Odniósł ją do biblioteki, bo został właśnie pomocnikiem bibliotekarza.

Dzień szósty
Na jutrzni nie pojawia się Malachiasz, bibliotekarz. Zakonnik przychodzi w trakcie nabożeństwa, ale nagle chwieje się, przewraca i umiera. Wilhelm sprawdza, że palce i język bibliotekarza są czarne. Opat wybiera nowego klucznika i razem z nim bohaterowie zwiedzają skarbiec.

Adso idzie się pomodlić do kościoła, przeżywa dziwną wizję. Wilhelm próbuje


Komentarze

    5 + 2 =