Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Imię róży - streszczenie

już nie ma. Adso chce wrócić do celi, ale mdleje, odkrywając w zawiniątku, które miała dziewczyna, bydlęce serce. Zemdlonego nowicjusza odnajduje Wilhelm. Franciszkanin spowiada Adsa i każe mu iść do kościoła. Mnich słyszy proroctwo Alinarda, że trzecie ciało powinno być w wodzie. Wilhelm i Adso idą do łaźni i znajdują ciało Berengara.

Dzień czwarty
Seweryn i Wilhelm zbadali zwłoki Berengara. Okazuje się, że mnich utonął, a na palcach miał tajemnicze czarne plamy. Seweryn przypomina sobie, że również palce Wenancjusza ubrudzone były czymś czarnym. Wilhelm odkrywa, że również język zmarłego jest czarny. Seweryn opowiada, że przed laty z jego herbarium zniknęła bardzo niebezpieczna trucizna, powodująca drętwotę i śmierć. Wilhelm przesłuchuje Salwatora, który przyznaje, że sprowadza dziewczyny ze wsi dla klucznika. Właśnie jedną z nich spotkał Adso. Przyparty do muru klucznik mówi, że widział martwego Wenancjusza w kuchni i nie ma pojęcia, kto mógł je przenieść do kadzi z krwią bydlęcą. Seweryn odnajduje szkła Wilhelma, znalazł je w celi Berengara.

Adso nie może otrząsnąć się po nocy spędzonej z dziewczyną. Wilhelm zdołał odczytać tekst, zapisany przez Wenancjusza. Niestety, jego treść jest nadal niezrozumiała. Do klasztoru przybywa delegacja minorytów, z radością witając się z Hubertynem. Kilka godzin później przybywają ludzie papieża, na czele z Bernardem Gui. Opat podejmuje gości wystawną kolacją. Wieczorem Adso rozmawia z Salwatorem, ten podaje mu receptę na zyskanie miłości. Po komplecie Wilhelm i Adso kolejny raz idą do labiryntu. Odkrywają system literowy, jakim oznaczone są pokoje z księgami, przekonują się, że biblioteka zbudowana jest tak jak mapa krain, z których pochodzą woluminy. Poszukiwacze stwierdzają, że jedna z sal jest zamurowana, ale nie udaje im się znaleźć


Komentarze

    3 + 9 =