Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Granica - Geneza utworu


U źródeł powstania powieści leżą zarówno sytuacja w ówczesnej Polsce, jak i osobiste poglądy Nałkowskiej (które najpierw bliskie były piłsudczykom, potem ulokowały się w kręgach lewicowych). Kryzys ekonomiczny, widoczny także w Warszawie i okolicach, był praktycznym zapleczem świata przedstawionego w utworze. Pisarka ukończyła Granicę w wieku 51 lat, praca nad powieścią trwała blisko cztery lata. Jest to więc okres dojrzałych poglądów Nałkowskiej, wzbogacony odpowiednim doświadczeniem życiowym (choćby dwukrotne zamążpójście).


Sprawami kobiet, których w powieści pełno, i tematyką miłości interesowała się pisarka zawsze. Jej wczesne powieści (m.in. Kobiety, Rówieśnice) świadczą o tym dowodnie. Stopniowo jednak wyłaniać zaczął się z nich ogólniejszy obraz świata, pojawiały się problemy społeczne, a psychologia stawała się uniwersalna. Ukoronowaniem tego procesu jest Granica, której pełne wydanie ukazało się od razu w 1935 r. (wcześniej fragmenty drukowały różne pisma).