Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Folwark zwierzęcy - Geneza utworu


„Folwark zwierzęcy” to książka angielskiego pisarza George Orwella, napisana w 1944 roku. Rok później wydano ją w Anglii, a w następnym roku w Stanach Zjednoczonych. Powieść odniosła wielki sukces, odbierano ją powszechnie jako krytykę ustrojów totalitarnych, szczególnie komunizmu. Orwell urodził się w Indiach w 1903 roku, cztery lata później jego rodzice wrócili do Anglii. Dzięki stypendiom zyskał wykształcenie, w latach 30. zajął się działalnością pisarską. Pisarz uczestniczył w wojnie domowej w Hiszpanii, po stronie republikanów i służył w oddziałach lewicowej, antystalinowskiej partii POUM (Robotniczej Partii Marksistowskiej Unifikacji). Była to komunistyczna opozycja wobec stalinizmu, zaciekle zwalczana przez Komunistyczną Partię Hiszpanii, wierną rozkazom płynącym z Moskwy. Radziecki dyktator Józef Stalin nie chciał pozwolić, by w jakimś kraju działało ugrupowanie, mające inną niż radziecka wizję rozwoju komunizmu.

Orwell przekonał się, czym jest radziecki totalitaryzm, w który przekształciła się rewolucja bolszewicka, mająca zbudować szczęśliwe państwo robotników i chłopów. Stąd pomysł napisania powieści, krytykującej i demaskującej system komunistyczny. Kolejnym dziełem, demaskującym ideologię totalitarną, był „Rok 1984”, książka napisana tuż przed śmiercią.