Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Fircyk - charakterystyka • Fircyk w zalotach


Tytułowy bohater komedii, zainteresowany wyłącznie tym, by zdobyć serce Podstoliny. Typowy lekkoduch, niebieski ptak, poddający się urokowi życia oraz zawsze lądujący tam, gdzie zaniesie go wiatr. Przy czym trzeba podkreślić, że wiatry takim młodzieńcom sprzyjały, były to zawsze powiewy z wielkiego świata, z salonów i innych konwencjonalnych, lecz szacownych miejsc.


Fircyk z komedii Zabłockiego posiadał cechy tych oświeceniowych fircyków, którzy naprawdę krążyli po powierzchni osiemnastowiecznej Warszawy. Grywał w karty, kochał kobiety, szczęście mu sprzyjało. Można powiedzieć, że niepowodzenia z Podstoliną były krokiem w prawdziwe życie, które nagle okazywało się nie tak przychylne i proste. Wszystko w końcu skończyło się pomyślnie, ale urok osobisty Fircyka i jego dar zjednywania sobie pięknych dam zostały wystawione na ciężką próbę.


Po formalnych zabiegach, by zdobyć rękę i pieniądze ukochanej, przyszła jednak miłość prawdziwa. Właśnie z tego powodu nasz bohater to mimo wszystko postać pozytywna i różna od współczesnych mu cynicznych fircyków.