Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Cyd - „Cyd” P. Corneille'a a prawda historyczna

Rzeczywisty pierwowzór literackiego Cyda nazywał się Rodrigo Diaz de Vivar. Urodził się w mieście Vivar w Kastylii w 1043 roku, jego rodzice pochodzili z niezbyt wysokiej szlachty. Wychował się na dworze Ferdynanda I. W wieku dwudziestu dwóch lat, za rządów Sancha II, został mianowany dowodzącym królewskich wojsk. W 1067 roku przyczynił się do upadku i zajęcia muzułmańskiego królestwa Zaragozy. Kiedy Sancho rozpoczął wojnę ze swoim bratem Alfonsem, który rządził drugą połową królestwa, Rodrigo opowiedział się za stroną Sancha. Ów władca zmarł w 1072 roku, Vivar utracił wtedy wszystkie wpływy polityczne, jakie posiadał. Alfonso nakazał mu opuszczenie swoich ziem, ale w 1074 roku dał bohaterowi za żonę swoją krewną Jimenę, urodzoną w 1055 roku. Wtedy Cyd postanowił pomóc Maurom i przez dziesięć lat służył władcom Saragossy. W tym czasie poznał bliżej i zrozumiał kulturę muzułmańską. Kiedy przewaga Maurów nad wojskami Alfonsa stała się aż nazbyt widoczna, król zwrócił się do Cyda o pomoc. Bohaterowi udało się odbić Walencję w 1094 roku. Tam zmarł w roku 1099.

W historii Cyda postać Chimeny, występującej jako Jimena, pojawia się dopiero w 1074 roku, a więc dużo później niż czas, w jakim toczy się akcja dramatu. Jeżeli przyjąć za rok, w którym rozgrywają się wydarzenia, Anno Domini 1065, kiedy Rodrigo został mianowany dowódcą wojsk królewskich (chociaż było to już za rządów następcy króla, jakiego znamy z utworu), to Chimena musiałaby mieć wtedy dziesięć lat. Nie wiemy, jakie były okoliczności ich małżeństwa, dlatego można powiedzieć, iż Corneille wykorzystał postać Cyda jako pretekst do ukazania historii nieszczęśliwej miłości.