Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Charakterystyka postaci - charakterystyka • Cyd

Bohaterowie:


Chimena- córka Don Gomesa, narzeczona Don Rodriga. Na początku utworu dowiaduje się, że król zaaprobował jej zaręczyny z Rodrigiem. Wkrótce jednak narzeczony zabija jej ojca, więc panna błaga króla, aby ukarał Rodriga w imię pamięci o jej ojcu. Wciąż kocha swego narzeczonego, ale przez miłość do ojca czuje się zobowiązana do pomszczenia go. Nie zmienia swego nastawienia nawet kiedy Rodrigo powrócił w chwale bohatera i nazwany został Cydem. Chimena wciąż naciska na króla, aby ukarał go. Proponuje, aby Don Sanche w jej imieniu pojedynkował się z Rodrigiem i niezależnie od tego, kto wygra, uzna, że pamięć jej ojca została pomszczona i poślubi zwycięzcę. Chimena sądzi, że Don Sanche zabił jej narzeczonego, i przyznaje przed królem, że naprawdę kocha Rodriga. Mądry król daje pannie czas na przeżycie żałoby po ojcu i w tym czasie wysyła Cyda na wojnę, zaś gdy ten wróci, narzeczeni będą mogli wreszcie się poślubić.


Don Diego- ojciec Rodriga był dawniej wielkim wojownikiem, a za jego zasługi król Ferdynand mianuje go nauczycielem swojego syna. Don Gomes, równie wielki wojownik, jest tym oburzony i policzkuje Diega, mówiąc mu, że nie jest godzien takiego zaszczytu. Ojciec Cyda chciał obronić swój honor, walcząc z młodszym Gomesem, jednak był zbyt słaby, aby mu dorównać, dlatego zobowiązał swego syna do walki w imię jego honoru. Kiedy Rodrigo zabija Gomesa, ojciec obawia się o życie syna i posyła go do Sewilli, by bronił miasto przez Maurami. Diego wie, że jeżeli jego syn pokona muzułmanów, powróci w chwale i nikt nie będzie pociągał go do odpowiedzialności za zabójstwo Gomesa. Kiedy Chimena nie przestaje prosić króla o pomszczenie pamięci jej ojca, Diego sam prosi władcę, by ocalił życie Rodriga, i próbuje przekonać go, że dziewczyna wciąż kocha swojego narzeczonego.


Elwira- dama dworu Chimeny, w rozmowach z nią odbiorca dowiaduje się o myślach i uczuciach Chimeny


Don Fernand- król Kastylii, mądry i dobry władca, który staje się odpowiedzialny za los niektórych bohaterów dramatu. Na początku utworu mianuje Don Diega nauczycielem swojego syna, co zapoczątkowuje następne wydarzenia. Musi rozsądzić, czy Rodrigo powinien być czczony jako bohater, czy potępiony jako zabójca. Dzięki swojej mądrości udaje mu się znaleźć takie rozwiązanie problemów bohaterów, aby jednocześnie zachować Cyda przy życiu oraz ocalić honor Chimeny i jej ojca.


Don Gomes- ojciec Chimeny, jeden z najlepszych wojowników króla, czuje się oburzony, kiedy to Diego zostaje mianowany nauczycielem królewicza, ponieważ uważa się za bardziej zasłużonego. Policzkuje ojca Rodriga, obrażając go, za co zostaje wyzwany przez jego syna na pojedynek, w którym ginie, przed śmiercią zobowiązując swą córkę do zemsty.


Leonora- dama dworu Infantki, z ich rozmów odbiorca dowiaduje się o miłości Infantki do Rodriga.


Don Rodrigo (Roderyk)- legendarny bohater, Cyd, syn don Diega, narzeczony Chimeny. Ojciec zobowiązuje go do walki o jego honor przez pojedynek z Gomesem. Bohater czuje się rozdarty, ponieważ z jednej strony chce spełnić wolę ojca, z drugiej strony nie chce utracić miłości Chimeny, tą jednak straci zarówno kiedy nie wyzwie Gomesa na pojedynek (będzie wtedy okryty hańbą), czy też kiedy go wyzwie i pokona. Wygrywa pojedynek i zabija Gomesa, po czym błaga Chimenę, by go zabiła. Dziewczyna odmawia, ale błaga króla o ukaranie zabójcy. Za radą ojca Rodrigo odjeżdża by walczyć z Maurami, powraca jako bohater, ale wie, że jego czyn nie wystarczył, by odzyskać przychylność ukochanej. Pojedynkuje się z Don Sanchem i wygrywa, ale oszczędza jego życie. Król proponuje mu, by udał się na kolejną wojnę z Maurami, ponieważ z upływem czasu i dalszą sławą bohatera Chimena w końcu wybaczy mu.


Don Sanche (Sankty)- wojownik zakochany w Chimenie bez wzajemności, obiecuje pomścić pamięć jej zabitego ojca. Zostaje zhańbiony przez Rodriga, który pokonuje go w pojedynku, ale nie zabija go. Sanche powrócił do Chimeny z zakrwawionym mieczem, przez co dziewczyna uwierzyła, iż to on zabił jej narzeczonego.


Donna Urraque, Infantka - księżniczka zakochana w Rodrigu, nie może jednak ujawnić swej miłości i poślubić go, ponieważ jest on człowiekiem niższego stanu. Aby zwalczyć swoje uczucia pomaga mu w zdobyciu miłości Chimeny. Kiedy Rodrigo powraca w chwale po pokonaniu Maurów liczy na to, że jako bohater będzie mogła wyjść za niego, jednak widząc jego miłość do Chimeny porzuca swe nadzieje.