Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Charakterystyka postaci - charakterystyka • Cyd

Bohaterowie:


Chimena- córka Don Gomesa, narzeczona Don Rodriga. Na początku utworu dowiaduje się, że król zaaprobował jej zaręczyny z Rodrigiem. Wkrótce jednak narzeczony zabija jej ojca, więc panna błaga króla, aby ukarał Rodriga w imię pamięci o jej ojcu. Wciąż kocha swego narzeczonego, ale przez miłość do ojca czuje się zobowiązana do pomszczenia go. Nie zmienia swego nastawienia nawet kiedy Rodrigo powrócił w chwale bohatera i nazwany został Cydem. Chimena wciąż naciska na króla, aby ukarał go. Proponuje, aby Don Sanche w jej imieniu pojedynkował się z Rodrigiem i niezależnie od tego, kto wygra, uzna, że pamięć jej ojca została pomszczona i poślubi zwycięzcę. Chimena sądzi, że Don Sanche zabił jej narzeczonego, i przyznaje przed królem, że naprawdę kocha Rodriga. Mądry król daje pannie czas na przeżycie żałoby po ojcu i w tym czasie wysyła Cyda na wojnę, zaś gdy ten wróci, narzeczeni będą mogli wreszcie się poślubić.


Don Diego- ojciec Rodriga był dawniej wielkim wojownikiem, a za jego zasługi król Ferdynand mianuje go nauczycielem swojego syna. Don Gomes, równie wielki wojownik, jest tym oburzony i policzkuje Diega, mówiąc mu, że nie jest godzien takiego zaszczytu. Ojciec Cyda chciał obronić swój honor, walcząc z młodszym Gomesem, jednak był zbyt słaby, aby mu dorównać, dlatego zobowiązał swego syna do walki w imię jego honoru. Kiedy Rodrigo zabija Gomesa, ojciec obawia się o życie syna i posyła go do Sewilli, by bronił miasto przez Maurami. Diego wie, że jeżeli jego syn pokona muzułmanów, powróci w chwale i nikt nie będzie pociągał go do odpowiedzialności za zabójstwo Gomesa. Kiedy Chimena nie przestaje prosić króla o pomszczenie pamięci jej ojca, Diego sam prosi władcę, by ocalił życie Rodriga, i próbuje przekonać go, żeKomentarze

    8 + 9 =