Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Cyd - streszczenie

myśli o utracie ukochanego. Rodrigo wychodzi z ukrycia i prosi, by ukochana zabiła go, ona jednak odparła, że nie potrafi tego zrobić, ale będzie zabiegała o jego śmierć. Młodzieniec przyznaje, że jest świadom tego, iż musi zginąć, i wolałby, by to ona go zabiła.

Don Diego martwi się o swojego syna, a kiedy ten wraca do domu, mówi, by wyruszył walczyć z Maurami, bowiem jeżeli to zrobi, zostanie bohaterem, a wtedy jego ukochana będzie mogła poślubić go.


Akt 4

Chimena i Elwia rozmawiają o tym, co słyszały na temat Rodriga, jakoby pokonał Maurów i dzięki temu ocalił cały kraj. Teraz nazywają go Cydem. Przybywa Infantka i Chimena opowiada jej o tym a także mówi, że chociaż jej ukochany jest teraz bohaterem, wciąż nie może mu wybaczyć. Infantka upomina dziewczynę, by była ostrożna, ponieważ teraz nie decyduje o życiu tylko człowieka, a bohatera, który należy do całego narodu.

Król spotyka się z Rodrigiem w towarzystwie Diega, Ariasa i Sancha. Cyd opowiada o bitwie z muzułmanami. Przybywa Chimena, więc król nakazuje bohaterowi odejść. Panna udaje, że nie kocha Cyda i mówi, że wciąż mu nie wybaczyła i żąda zemsty. Sanche zobowiązuje się pomścić jej ojca, na co dziewczyna się zgadza, mówiąc, iż ten, kto wygra pojedynek, zostanie jej mężem.


Akt 5

Rodrigo mówi Chimenie, że jest ona jedyną osobą, na której mu zależy i jest gotów zginąć, jeżeli ona tego pragnie. Ukochana mówi, że taka jest jej wola, więc Cyd idzie na pojedynek. Po jakimś czasie Sanche powraca do Chimeny z zakrwawionym mieczem, więc dziewczyna sądzi, że bohater zginął. W obecności króla Chimena przyznaje się, że kochała i wciąż kocha Rodriga. Władca mówi jej, iż to Cyd wygrał pojedynek. Infantka przyprowadza go i prosi, by Chimena przyjęła go. PannaKomentarze

    2 + 10 =