Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Calineczka - streszczenie

spodobała – miała tylko dwie nogi, była bez rożków, cienka w pasie i szkaradna. Chrabąszcz przekonał się do ich opinii – Calineczka przestała mu się podobać – postanowił zanieść ją na łąkę i tam pozostawić.

Dziewczynka płakała, że jest brzydka i nikt jej nie chce. W rzeczywistości była jednak bardzo ładna, lecz nie pasowała do chrabąszcza i dlatego ten ją porzucił.

Całe kolejne lato Calineczka spędziła na łące. Z trawy zrobiła sobie łóżeczko, zaś jej pożywieniem były soki z kwiatów i roślin. Zimą jednak nastały straszne mrozy i trudno było o pożywienie i schronienie. Dziewczynka musiała więc poszukać lepszego lokum. Długo wędrowała przez las i pole pokryte niegdyś zbożem. W końcu trafiła do mieszkania polnej myszy. Ta zaproponowała jej wspólne mieszkanie w zamian za pomoc przy drobnych, domowych obowiązkach oraz opowiadanie ciekawych historii.

Pewnego dnia mysz poinformowała Calineczkę, że spodziewa się gości. Okazało się, że miał ich odwiedzić kret. Chodził on w aksamitnym futrze i miał bardzo duży dom, zatem gdyby Calineczka zgodziła się za niego wyjść, miałaby bardzo dobre warunki. Pozostawał on jednak dla niej tylko kretem i nie zależało jej na tym, by mu się spodobała. Mysz była innego zdania.

Kret był niesłychanie bogaty i mądry, a Calineczka od razu przypadła mu do gustu, ponieważ zachwyciła go swym cudownym śpiewem. Zaprosił więc ją i mysz do swojej posiadłości. Ostrzegł je jednak, by nie przeraziły się widoku umierającego ptaka, który leży na środku korytarza. Gdy doszli do tego miejsca, ujrzeli  leżącą na ziemi jaskółkę. Kret wyraził się o niej pogardliwie, trącając ją nogą. Powiedział, że już samo urodzenie się ptakiem to najstraszliwsza rzecz na świecie. Takie stworzenie może bowiem tylko śpiewać. Zimą zaś skazane jest na mróz, nędzę i zagładę. Calineczce zrobiło