Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Alicja w Krainie Czarów - Geneza utworu

Powieść „Alicja w krainie Czarów” stanowi odzwierciedlenie pasji i zainteresowań Charlesa Lutwidge’a Dodgsona (Lewisa Carrolla) – wybitnego fotografa, który z zamiłowaniem portretował małe dzieci (głównie dziewczynki), starając się na swoich fotografiach oddać piękno, niewinność i cudowność tego najpiękniejszego okresu życia – okresu dzieciństwa.

Kreując swe postacie, autor posłużył się ich rzeczywistymi pierwowzorami. Tytułowa Alicja nosi w sobie wiele cech córki jego oksfordzkiego dziekana – Alice Liddell. Udając się z państwem Liddell w rejs po Tamizie, pastor Dodgson zaprzyjaźnił się wówczas z małymi córeczkami Liddellów: Lorine, Alice i Edith. Opowiedział im też historię o dziewczynce, która w niezwykły sposób trafia do baśniowego, zaczarowanego świata. Opowieść ta wywarła największe wrażenie na Alice i to ona poprosiła o jej spisanie.

Powieść ukazała się niedługo potem. Jej pierwsze wersje pojawiły się już w 1863 r., zyskując dość szerokie grono wielbicieli. Po dopisaniu kolejnych rozdziałów i po poprawieniu całości powieść wreszcie została wydana 4 lipca 1865 r. Dodgson podpisał ją pseudonimem Lewis Carroll, gdyż prawdziwego imienia i nazwiska używał tylko w przypadku rozpraw naukowych.