Michael Ende - życiorys
Michael Andreas Helmuth Ende – niemiecki pisarz, twórca literatury dziecięcej i młodzieżowej. Przyszedł na świat 12 listopada 1929 r. w Garmisch-Partenkirchen w Filderstadt. Zmarł również tam 28 sierpnia 1995 r.Jego ojciec – Edgar – był malarzem surrealistą. On sam ukończył szkołę teatralną w 1950 r. Następnie pracował jako aktor, scenarzysta, krytyk filmowy i dyrektor teatru w Monachium. Jeśli chodzi o jego światopogląd, był antyfaszystą. Czynnie angażował się też w działania studenckiego ugrupowania Ruch 60. W 1971 r. odbył podróż do Włoch.
Przedmiotem jego dużego zainteresowania stała się ezoteryka (nauka zajmująca się zwłaszcza rozwojem duchowym; wiedza tajemna dostępna tylko nielicznym). Ponadto angażował się w ruch antropozoficzny, którego głównym celem było bezpośrednie poznanie świata duchowego oparte na indywidualnym doświadczeniu. Założenia tych dwóch kierunków znalazły swój wyraz w twórczości pisarza.
Michalel Ende został pochowany na Cmentarzu Leśnym w Monachium.
Charakterystyka twórczości
Najsłynniejsze powieści Endego powstały w trakcie jego podróży do Włoch, w 1971 r. Utwory pisarza doczekały się tłumaczeń na ponad 40 języków. Były też wielokrotnie nagradzane, m.in. w 1981 r. Ende otrzymał międzynarodową Nagrodę Literacką im. Janusza Korczaka, a rok później międzynarodową Nagrodę Lorenzo il Magnifico.Dużą popularność zdobyła zwłaszcza powieść „Momo” i „Niekończąca się historia”, które później zostały też przeniesione na ekran. Przygody Kuby Guzika i maszynisty Lucka („Kuba Guzik i maszynista Łukasz”), a także bohaterów utworu „Wunsch-punsch” (czarodziejów Zrazka i Tyranii, kruka Jakuba, kota Maurycego i innych zwierząt) stały się inspiracją dla filmów animowanych. Znalazły one uznanie na całym świecie i były tłumaczone na wiele języków.
Bohaterowie powieści Endego to postacie doskonale znane młodemu pokoleniu, ale nie tylko. W historiach młodzi czytelnicy odnajdują w nich wiele cennych życiowych nauk i wartości.
Wybrane utwory:
• „Kuba Guzik i maszynista Łukasz”,
• „Kuba Guzik i Dzika Trzynastka”,
• „Momo, czyli osobliwa historia o złodziejach czasu i dziecku, które zwróciło ludziom skradziony im czas”,
• „Niekończąca się historia”,
• „Der Spiegel im Spiegel”,
• „Wunschpunsch albo szatanarchistorygenialkoholimpijski eliksir”.