Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Momo - streszczenie

1.

Główną bohaterką utworu jest mała dziewczynka o imieniu Momo, która uciekła z domu dziecka, gdyż była tam bita i doświadczała samych przykrości. Znalazła się więc w pewnym małym miasteczku i postanowiła zamieszkać w amfiteatrze. Mieszkający tam ludzie byli dla niej bardzo dobrzy, jeden z nich w chciał jej pomóc i zaoferował, że może u niego zamieszkać. Momo jednak nie chciała skorzystać z porpozycji, gdyż to amfiteatr uznawała za najlepsze miejsce do życia. Mieszkańcy postanowili jej więc pomóc w urządzeniu się w amfiteatrze. Murarz Nicola przyniósł jej piecyk, a na ścianie jej nowego lokum namalował wazonik z kwiatami.

2.

Momo była obdarzona niezwykłymi talentami i zdolnościami – mogła np. słyszeć to, czego inni nie słyszeli. Ludzie dowiedziawszy się o tym, że udziela pomocy, przychodzili do niej po radę i z prośbą o pomoc w zaradzeniu ich troskom i w rozwiązywaniu życiowych problemów.

Momo usiłowała też rozwiązywać spory między mieszkańcami. Jeden z takich sporów wybuchł między barmanem Nino a murarzem Nicola. Dotyczył on tego, że Nicola kupił od Nina obrazek św. Antoniego w zamian oferując radio. Potem wyszło na jaw, że za obrazek włożony był banknot, który Nino chciał teraz odzyskać. Dopiero Momo zaradziła temu problemowi i zażegnała spór między mężczyznami.

3.

Z innym problemem przyszedł do Momo pewien chłopiec. Miał on kanarka, który nie potrafił śpiewać. Dziewczynka usilnie starała się jednak coś usłyszeć i tak długo przysłuchiwała się kanarkowi, aż ten w końcu zaczął pięknie śpiewać. Dzieci lubiły i bardzo ceniły Momo za jej zdolności i fakt, że pomagała mieszkańcom, ale przychodziły do niej również po to, aby się bawić. Ponieważ Momo miała mnóstwo ciekawych pomysłów, zabawy z nią zawsze były udane i przynosiły dzieciom mnóstwo radości.

4.

Momo miał wielu przyjaciół,


Komentarze

    6 + 2 =    
~ Momo
2023-05-13 11:11:35
Bardzo lubię te książkę ale ciekawi mnie jedno z kąd Michael ende wziął ta stara irlandzką piosenkę dla dzieci